تاریخ امروزبهمن ۷, ۱۳۹۹

فواید زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد و مادر
th (7)

– رشد و تکامل طبیعی جنین: وقتی رشد جنین کامل می شود، زایمان طبیعی انجام می شود.

– کاهش مشکلات تنفسی : هنگامی که کودک از دهانه واژن با فشاری که خالق طراحی کرده،عبور می کند، مایع آمنیوتیک از ریه نوزاد خیلی بهتر از زایمان به روش سزارین خارج می شود.

– وارد شدن باکتری های محافظت کننده به دهان و دستگاه گوارش نوزاد: هنگامی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند، باکتری های محافظت کننده را برمی دارد. این باکتری ها وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را شکل می دهند.
23
– عبور شگفت انگیز نوزاد از مجرایی که خالق جهت زایمان قرار داده است، سیستم قلبی عروقی جنین را تحریک می کند و باعث گردش خون بهتر و آماده سازی او برای تولد می گردد.
– در طی زایمان طبیعی که قرنهاست همه انسانهای روی کره زمین بدین طریق متولد شدند، نوزاد از فواید ترشح انواع هورمون های کاتکول آمین استفاده می کند. این هورمون ها باعث می شوند نوزاد هوشیار شود و با مادر خود ارتباط برقرار کند.
– ترشح هورمون اندورفین، بروتونین اکسب توسین و … که طی زایمان طبیعی در جفت و بندناف موجود می باشد. این هورمون باعث می شود نوزاد بتواند خارج از رحم زندگی کند و راحت تر زایمان رخ دهد.

-نوزادانی که از راه کانال طبیعی به دنیا می آیند، دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر و سلامت تر می باشند.
– تحقیقات نشان داده کودکانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، در طول ۲۰ درصد کمتر دچار بیماری دیابت نوع یک می شوند.
– زایمان طبیعی نسبت به سزارین باعث می شود که نوزاد بر استرس های کوچک و بزرگ از بدو تولد غلبه بیشتری داشته باشد.
– اگر زایمان طبیعی بدون استفاده از داروهای بی دردی و مسکن باشد، نوزاد عوارض جانبی داروها را تجربه نخواهد کرد.
– بعد از زایمان طبیعی، تماس پوست به پوست در مادر و نوزاد رخ می دهد. این تماس دارای فواید روانی بسیاری برای نوزاد می باشد از جمله: رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیرمادر.

? فواید زایمان طبیعی برای مادر

LD7
درد و ناراحتی بخشی از زایمان است، اما با زایمان طبیعی، زنان احساس قدرت و رضایت بیشتری دارند و از این حس که مادر شده اند لذت می برند.
– در این روش مادر هوشیار و آگاه می باشد و به جنین فشار وارد می کند تا به سمت مجرای زایمان حرکت کند.
– مادر نیازی به تزریق اکسی توسین برای شدت گرفتن انقباضات، قرار دادن سوند در مثانه و یا استفاده از انبرک جراحی ندارد.
– نسبت به سزارین، بهبودی سریع تر حاصل می شود و مدت زمان کوتاه تری را در زایشگاه باید ماند.
– خطر زخم شدن و ایجاد عفونت و مشکلات دیگر در زایمان بعدی وجود نخواهد داشت، مانند پارگی رحم در سزارین.
– مرگ و میر در این روش بسیار کمتر از سزارین است.
منبع
بارداری و زایمان ویلیامز

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *