تاریخ امروزدی ۲۸, ۱۴۰۰

چرا زنان باردار اروپایی علاقه وافر به زایمان طبیعی دارند؟

هر کدام از شما که فامیل، اقوام یا دوستی مقیم یا دانشجو در یکی از کشورهای اروپایی، استرالیا و کانادا و امریکا دارد به احتمال قوی از آنها شنیده است که زایمان طبیعی بدون مداخله دارو و جراحی در این کشورها طرفداران زیادی دارد، دقیقا برخلاف کشور ما که جراحی سزارین رواج یافته و در بین اقشار مختلف طرفداران زیادی پیدا کرده است.
همانطور که میدانید متاسفانه امروزه در جامعه ایرانی بخصوص در شهرهای بزرگ شاهد رشد بی رویه جراحی پرمخاطره سزارین هستیم!
تا همین ١-٢ سال اخیر و قبل از اخطار مسیولین محترم طراز اول کشور و متعاقب آن وزارت بهداشت و درمان میزان درصد سزارین بطور صعودی در حال رشد بود همه کادر درمان از خدمه و نگهبان تا ماما و پرستار و پزشک میدانند که این رشد بی رویه به حدی رسید که در برخی از بیمارستانهای خصوصی تهران نزدیک به ۱۰۰ درصد زایمان ها از طریق جراحی پرمخاطره سزارین انجام میشد !!!!!!!

سوال این است چرا در کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا وضع کاملا مخالف کشور ما است، در آن جوامع زنان باردار و همسرانشان از هر کوشش و تلاشی دریغ نمیکنند تا فرزندشان مطابق خواست خدا و روال طبیعی خلقت، کاملا طبیعی و به طور خودبخود ( فیزیولوژیک ) یعنی بدون مداخله پزشکی در بهترین حالت و کاملا سالم متولد بشود.

به راستی چرا زنان اروپایی و همسرانشان اینقدر علاقه به زایمان طبیعی دارند؟ و آن را برای حفظ سلامتی و اسیب ندیدن مادر و بچه و طول عمر هر دو مفید می دانند. چرا برخلاف آنها در ایران تمایل همسران به زایمان طبیعی کاهش یافته است، برخی بر این باور هستند زایمان سزارین راحت تر و بی دردتر است.
تا آنجا که علی رغم تلاش های نه چندان موثر مسیولین بهداشت و درمان هنوز شاهدیم تعداد زیادی از زنان ایرانی حتی قبل از تکمیل ریه جنین و بدون ظهور علایم زایمان و بدون فرصت دادن به نیروی خلقت بدن زن و شروع خودبخودی مراحل زایمان، با کمال ناباوری بدون اطلاع از عوارض خارج کردن جنین از شکم مادر زودتر از موعد مقرر طبیعی با انجام غیر ضرروی جراحی سزارین، جان مادر و نوزاد را به شدت به خطر می اندازند.
آیا این انتخاب زنان کشور ما آگاهانه است؟
آیا روش هایی که زن بتواند براحتی زایمان کند در دسترس زنان هموطن ما هست؟
آیا زنان ما می خواهند مثل مادران و مادربزرگ هایشان زایمانی راحت داشته باشند
و یا مانند زنان اروپایی دررکنارهمسر خود زایمانی طبیعی راحت و لذتبخش داشته باشند ولی هنوز بیشتر جاها روش های زایمانی ما قدیمی با خشونت و زور و فشار است؟
زایمان طبیعی
طبق گزارشات و بررسیی نظرات مراجعین به نظر می رسد عده ای از زنان و مردان ایرانی معتقدند که زایمان طبیعی باعث گشاد شدن واژن خانم – کانال زایمان می شود.
این سوال پیش میاید چطور است که این کشف هوشمندانه به اطلاع زنان و مردان کشورهای پیشرفته که ظاهرا در روابط جنسی خود بی پروا هستند و به کیفیت روابط جنسی شان بیشتر از مردم نجیب ما اهمیت میدهند نرسیده است؟!!!
آیا کلا از حقایق علمی بی خبر هستند که این چنین با تلاش، افتخار، ناز و اشک و لبخند جلوی دوربین ها قهرمانانه زایمان طبیعی میکنند؟!!!

آیا گشادی بدن زن یک یافته علمی است ؟
یا فقط یک اطلاعات ناقص و غلط است که ریشه اصلی آن به روش های قدیمی و خشن زایمانی ما در پشت درهای بسته اتاق زایمان های بعضا شلوغ بی عاطفه و خشن ما بر میگردد؟!!

لطفا کمی تامل و تفکر کنیم گشاد شدن بدن زن اگر یک نتیجه صحیح از حقایق علمی است،
پس چرا به گوش زنان و مردان اروپایی و امریکایی نرسیده است؟
چرا زن و همسرش هر دو باهم کلاس بارداری می روند را در برای تولد طبیعی فرزندشان و فراگیری روش های مقابله با دردهای شدید زایمان طبیعی آماده بشوند؟

زایمان طبیعی

چه عواملی باعث شده است که این شایعه در سطح کشور و شهرهای بزرگ و کوچک ما حتی رواج پیدا کند؟

این اطلاعات را زنان ما از کجا به دست آورده اند؟ و چرا به دست زنان و شوهران اروپایی ، امریکایی ،کانادایی و استرالیایی نرسیده است.

مگر نه اینکه به طور غریزی و طبیعی جنس زن در طول تاریخ به زاد و ولد پرداخته است و مسیولیت زیبا شکوهمند و خطیر فرزند آوری را خالق به نوع زن عطا کرده است.

زایمان طبیعی

دوستان باردار مطلب ادامه دارد.

روش خوب فکر کنید و با اطرافیان صحبت کنید.

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

 1. زینب راد پاسخ

  با امید به اینکه با بالا رفتن دانایی وعلم، بانوان ایرانی به توانایی بدنشو ن اطمینان کنن وبا توکل به خداوند متعال که با تولد هر نوزادی معجزه ای ازخلقت رو به نمایش میذاره راه درست رو انتخاب کنن.متاسفانه سیستم پزشکی ما خیلی از این هدف ایده آل فاصله داره از خدا میخوام امثال فرشته های زمینیش مثل استاد فراهانی رو حفظ وزیاد کنه که دلسوزانه وبا تمام انرژی در این مسیر پر فراز ونشیب گام برمیرارند

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام و سپاس از شما زائوی فهیم و عزیزم
   شما نازنین مادر که هر دو نوع زایمان سخت-ناخوشایند و آسان -خوشایند را تجربه کردید گواه زنده و صادقی هستید بر بی خبری و غفلت عده نه چندان کمی از زنان نازنین ایرانی!!!
   این بی توجهی، فراموشی و بیخبری از نحوه کارکرد و قدرت عظیم زنانگی بدنشان که خالق به ما زنها داده است، لطمات بسیاری بر زنان ما و خانواده ها و جامعهایران زده و خواهد زد
   امروزه با رشد بی رویه و فزاینده دیدگاه پزشکی کردن بارداری و زایمان در کشور و صرفا اهمیت دادن به آزمایش سونوگرافی و غربالگری و مراقبت های روتین مامایی-پزشکی و داشتن یک روش زندگی ساکن، بی تحرک و با استرس در بارداری . د بخش های عمده ای از ایران عزیز، گویی کلا کم کم فراموش شده است که بارداری یک روند کاملا طبیعی بدن است باید تلاش بشود طبیعی حفظ بشود
   این امر تنها از طریق آگاهی مادران و پدران از سبک سالم زندگی و دور ریختن ترس ها و رفع ابهامات که از طریق کسب دانش، اطلاعات و یادگیری مهارت های سالم ماندن و زیبا نگهداشتن اندام ها میسر است .
   مادران باردار عزیز باید توجه داشته باشند که این مهارت ها و دانش را فقط می توان از مامای ماهر -مربی بارداری یاد گرفت و سپس با انجام
   ۱-تمرینات نرمشی خاص بارداری
   ۲- تمرینات تنفسی- ریوی
   ۳- تن آرامی- ریلاکسی شن
   ۴-تقویت عضلات مجرای جنسی- تناسلی و کف لگن
   در منزل با حفظ و تقویت سیر طبیعی بارداری، به سالم تر شدن خود و جنین – نوزاد نازنین شان کمک کنند

 2. فهیم پاسخ

  در دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند (TU/e) با آنا که دانشجوی دکتری علوم کامپیوتر بود آشنا شدم؛ یک بار درباره تنها فرزندش صحبت کرد؛ گفت که او را در خانه با کمک ماما به دنیا آورده است!
  وقتی شگفت زدگی ام را دید جواب داد در هلند زایمان در خانه رایج است؛ گفت در خانه خودم آرامش بیشتری دارم.

  هلند بیشترین آمار زایمان های خانگی را در کشورهای غربی دارد (حدود ۳۰ درصد زایمان ها در خانه صورت می گیرد) و دولت هم مردم را تشویق می کند که در خانه زایمان کنند و برای این کار تمام امکانات را به صورت رایگان در اختیارشان قرار می دهد. دلیلش را هم فضای آرام خانه و آلودگی کمتر آن از لحاظ بهداشتی از بیمارستان عنوان می کنند.

  خانم های باردار باید با کلینیک های مامایی تماس بگیرند و اصلا لزومی ندارد پیش دکتر خانواده یا دکتر زنان بروند. در طول زمان بارداری تا زمان زایمان تحت مراقبت یک ماما قرار می گیرند. مگر اینکه ماما تشخیص دهد که بارداری در وضعیت عادی نیست و لازم است از دکتر متخصص کمک بگیرند. هزینه این کلینیک ها و تجهیزاتی که استفاده می کنند رایگان است.
  در صورتی که زایمان در بیمارستان حدود ۵۰۰ یورو هزینه دارد.

  @farang_nevesht
  @maktubat

 3. فائقه پاسخ

  با سلام خدمت شما بانوی محترم
  من هم میخواهم اقدام به بارداری کنم و بار اولم هست لطفا راهنمایی بفرمایید برای داشتن مامای همراه و زایمان در آب به کجا و کدام مراکز باید مراجعه کنم.شماره یا نام مرکز یا بیمارستان را بفرمایید لطفا باتشکر از جنابعالی
  یا شماره خودتان یا بیمارستانی که در آنجایید که من پیش شما بیایم و کمک بگیرم. ممنونم از لطفتان

 4. N پاسخ

  لطفا چنتا دیدگاه علمی هم بیارید و ثابت کنید واژن گشاد نمیشه….تو این مطلب فقط درمورد این صحبت شده که چون خارجی ها به زایمان طبیعی علاقه دارن پس گشادی بوجود نمیاد…توی هر سایت ایرانی چک کردم همشون بهد از آب و تاب و تشویق زنان به زایمان طبیعی گفتن که گشادی بالاخره ایجاد میشه ولی می ارزه به بچه دار شدن!!!!امیدوارم اینها غلط باشه…وقتی اینا رو میشنوم واقعا احساس میکنم به عنوان یک موجود زنده بازیچه ی خدا و خلق خدا شدیم ما زنها!!!دلیل افسردگی خیلی از خانومای ایرانی اینه که نمیتونن این ناعدالتی رو بپذیرن…و مرداهم که اصلا درک نمیکنن…

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم خیلی معذرت بخاطر زایمان ها و مشغله وقت نکردم جواب شمارو بدهم ، جواب مبسوط است فعلا کمی تفکر کنیم ١- از خود سوال کنید چرا زنان اروپایی زایمان طبیغی انتخابشان است و آیا گشاد نمی شوند؟ آیا روش زندگی و ورزش شان در بارداری فرق دارد با زنان ایرانی؟ ٣- چرا زنان مشورهای پیشرفته انتخاب اول شان زایمان طبیغی است اگر زایمان غیر ممکن بود با زور تن به سزارین میدهند؟! ۴- این تفاوت در طرز فکر زنان ایران و کشورهای غربی ( اروپا، کانادا ، آمریکا و استرالیا ) است یا بدن شان یا در روش زایمان دکترها و ماماها در ایران و اروپا؟!

 5. گلايل پاسخ

  زنان اروپایی لگن پهنتر نسبت به ایرانی ها دارن و این باعث میشه زایمان راحتتر و بیخطری داشته باشند

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   بله این باور نادرست وجود دارد کسی اغلب توجه نمی کند که در واقع زنان اروپایی در دوران باداری و قبل از آن تمرینات بدنی و لگنی مدام میکنند که به لحاظ فیزیکی بدنشان را آماده زایمان طبیعی آسان میکنند! و از نظر روانی از زنان ایرانی بسیار إماده تر هستند زیرا ایشان از زنان ایرانی بیشتر آموزش می بینند و حمایت مامای آشنا و همسر را که زن بشدت نیاز دارد را خیلی بیشتر دارند، لذا درد و استرس کمتر و آرامش بیشتری در زمان زایمان دارند و در نتیجه زایمان شان اغلب راحت تر است! دقیقا مانند زنان ایرانی دهه ۵٠-۶٠ و قبل از آن ک خیلی ها در خانه ها بدون فرصت جهت مراجعه به بیمارستان خودبخود بچه خود را به دنیا می آوردند و حتی اغلب زنان روستایی در مزارع کشاورزی در حین انجام کار یک هو و سریع زایمان بدون دستکاری می کردند.

 6. Sali پاسخ

  خیلی جالبه ایرانی که هنوز امکانات اروپا برای زایمان رو نداره خودش رو با آمار زایمان در اروپا مقایسه میکنه زنانشو به زایمان طبیعی تشویق میکنه، بنده خودم زایمان طبیعی کردم از دردی که کشیدم تا چند روز تو شوک بودم، شقاق مقعد و بواسیر هم گرفتم، پرتت میکنند رو یه تخت درد بکشی تا بچه ات بدنیا میاد چند دقیقه اخر میان بالا سرت، تو اکثر بیمارستان های ایران شوهرو راه نمیدند، مطمینم کامنتمو تو سایتتون نمیزارید

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم خیلی متاسفم که زایمان شما با زور و خشونت و دستکاری بوده است این روش های قدیمی و متسوخ هنوز توسط افرادی استفادع می شود.
   روش زایمان با زایمان فرق دارد.
   هر زایمانی از کانال زایمان طبیعی نیست روش عامل زایمان شما و میزان آمادگی ذهنی و جسمی شما خانم عزیز خیلی خیلی مهم و متفاوت است.

   هر عامل زایمانی روش زایمانش فرق دارد.

   زایمان طبیعی بدون آمادگی قبلی مادر و بدون تمرین کافی در بارداری
   بدون استفاده از روش های غیر دارویی کاهش درد همانکونهًاست که نوشتید!
   که اغلب به طور فیزیولوژیک اداره نمی شود
   اغلب با بستری کرذن زود ماذر و همراه با معاینات زیاد واژینال انحام می شود
   قطعا تحربه بد و سختی خواهد بود.
   اما وقتی شما در کلاس آماده شدید، تمام علایم هطر را میدانید با ماماتون هر روز در تماس هستید
   و همه مراخل زایمان را میدانید
   بنابر این مثل بقیه با کمترین درد از ترس و استرس زود نمی دوبد برید بستری شوید و خسته بشید کاملا تحربه متفاوتی است.

 7. علی پاسخ

  سلام من مرد هستم و پسرم دو سالشه من اصلا موافق زایمان طبیعی نبودم و الان بعد از دو سال می بینم دیدگاهم درست بود آلت زنانه خانمم در زایمان طبیعی نابود شده کلا شکل و فرم خودش رو از دست داده به طوری که کاملا روابط جنسی ما خراب شده تو رو خدا اینقد زایمان طبیعی رو تبلیغ نکنید به هیچ دردی نمی خوره کی تو ایران اینقد وقت و درآمد داره که بره دکتر تغذیه و ورزش و گرمش بگیره که …..بسته دیگه با همین حرفا زندگی ما خراب شد بازم مجبوریم ادامه بدیم ولی دیگه حسی به هم نداریم

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام احتمالا خانم شما زایمان با زور و فشار داشته و برای زایمان اصلا آمادگی بدنی و روانی و اطلاعاتی نداشته است، دوست محترم زایمان بدون آمادگی مادر، بدون کمک مامای مورد اطمینان مادر و بدون همراهی و حمایت همسر، بدون تیّم زایمان آشنایی ک زمان کافی بگذارند و بتوانند درد و استرس زایمان را کم و کنترل کند تا کمک کنند به نرمی و کم کم جنین جلو بیاد و از بدن مادر خارج شود می تواند آسیب زننده باشد! همه زنان در سرایر اروپا و آمریکا زایمان طبیعی میکنند هر زایمانی ک از کانال طبیعی باشد با روش کاملا طبیعی نیست. وقتی مادر قبل از باز شدن دعاته رحم و قبل شدید شدن دردها یک روز حتی چند ساعت زود تر از زمانی ک فیزیولوژی بدن هنوز آماده خروج نیست وارد زایشگاه و بی دلیل بستری بشود و سعی کنند با دارو و با فشار معاینه جنین را خارج کنند این روش در واقع روش زایمان طبیعی نیست بلکه زایمان با مداخلات دارویی یا جراحی است

  2. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام متاسفم که همسر شما زایمان بدون آمادگی مادر و کمک و حضور همسر داشتند.
   امروزه دیگر زایمان توسط فرد غریبه در زایشگاه بدون کلاس بارداری و بدون شناخت مادر از بدنش، بدون تور زایمان و بدون کمک مامای آشنا و همسر،
   مثل رابطه جنسی با اعمال خشونت. حمله و زور و توسط یک فرد ناشناس غریبه بد اخلاق و شرور بدون خواست زن بدون تعهد و عقد و اطمینان خانم جوان است.
   در روش زایمان سنتی و بدون آمادگی: زن استرس و درد دارد و نمی داند چکار کند؟! زایو به جای تنفس و شل کردن بدنش، دایم نفس را حبس، جیغ میزند و می ترسد و خود را جمع می کند. او بلد نیست نمی داند با انقباض رحمش چکار کند؟!! فقط نا آرامی میکند.
   در روش سنتی بیمارستان را همان روز می بیند و دکتر یا مامای بخش تازه همان روز خانمی که درد و شرایط استرسی دارد رو به رو می شود. پزشکش خانه هست و بخش شلوغ نه مادر آماذه است نه مامای زایشگاه را میشناسد شاید ماما اصلا وقت نداشته باشد به او برسد و آموزش بدهد.
   مادر جیغ می زند و باید پرونده تشکیل بدهد و به زور اقدام به معاینه و انجام زایمان میکند! پدر محترم بیخود نیست اخیرا وزارت بهداشت و ما ماماها اصرار میکنیم همه خانمهای باردار با همسرانشان کلاس آمادگی زایمان بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *