تاریخ امروزآذر ۱۳, ۱۴۰۰

زایمان طبیعی بعد از سزارین

زایمان طبیعی بعد از سزارین با نام اختصاری Vaginal Birth After Cesarean – VBAC در کشورهای انگلیسی زبان نامیده می شود. با سرچ کردن کلمه VBAC اگر کمی زبان انگلیسی بدانید به راحتی می توانید از میزان بسیار بالای زایمان طبیعی بعد از سزارین یا (VBAC) و اطلاعات مربوط به آن در کشورهای جهان مطلع شوید.

خوشبختانه با توجه روز افزون مسیولین محترم رده بالای کشوری به امر خطیر سلامت زنان، زایمان طبیعی خوشایند و راحت، تاکید مستقیم به مسیولین بهداشتی و درمانی کم کم زنان عزیز کشور ما هم آگاه شده اند که برای حفظ سلامت خود و نوزادشان بهتر است بعد از یک و حتی دو بار عمل جراحی سزارین، تلاش کنند که نوزاد خود را به طور طبیعی به دنیا بیاورند، امروزه اغلب زنان کشورهای اروپایی – استرالیایی و کانادایی خواهان انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین می باشند.
در ایران هم روز به روز بر تعداد مادران باردار مشتاق این روش و بالطبع متخصصان زنان با مهارتی که حوصله کرده و وقت میگذارند و اجازه زایمان طبیعی به زایوی خود می دهند و ماماهایی که زنان را به آن تشویق میکنند، بیشتر و بیشتر می شود. هرچند هنوز بسیاری از باردارها به ما می گویند پزشک زنانم به من گفته شما نمی توانید بعد از سزارین به طور طبیعی زایمان کنید و این کار خیلی خطرناک است و رحم شما پاره می شود….. حال که این گفته اصلا مبنای علمی ندارد!
اکنون طبق آمار علمی ۷۵ درصد از زنان بارداری که قبلا جراحی سزارین شده اند می توانند در بیمارستان – مراکز زایمانی و تحت نظر پزشک و با استفاده از روش های نوین مامایی زایمان طبیعی ایمن داشته باشند. البته توجه کنید که زایمان طبیعی بعد از سزارین می بایست بدون هیچ گونه تجویز دارو (سرم فشار) برای تحریک درد زایمان و بدون عجله یا هرگونه زور و فشاری، به روش فیزیولوژیک و طبیعی زایمان انجام می شود.
باعث خوشحالی است که همزمان با تغییر فرهنگ زایمانی VBAC در کشور ما هم این روش بسیاری از زایشگاه ها انجام می شود، بخصوص در شهرستان ها که اعتماد زنان به قدرت و طبیعت شگفت انگیز بدن شان بیشتر است و زندگی طبیعی تری دارند، ما ماماها شاهد هستیم آمار زایمان طبیعی بعد از سزارین رشد چشمگیری داشته است.
در خاطرم هست که سال قبل در سمیناری یکی از اساتید بورد تخصص زنان وزرات بهداشت به پزشکان زنان و ماماهای حاضر تاکید داشتند: همکاران عزیز از زایمان طبیعی بعد از سزارین نترسید و اجازه بدهید مادران ایرانی نیز هم بعد از جراحی سزارین، با مراقبت و صبر کافی شما به روش طبیعی زایمان کنند. این استاد زنان و زایمان گفتند:” هم اکنون در همین استان سیستان -بلوچستان خودمان اغلب خانم ها بعد از سزارین به روش کاملا طبیعی زایمان می کنند و جالب اینجاست که اصلا عارضه ای نداشته اند.
مادران عزیز توجه کنند که فقط حدود ٢٠-٢۵ درصد مادران سزارینی ممکن است، شرایط زایمان طبیعی براشون وجود نداشته باشه یا موفق نشوند به طور طبیعی نوزاد خود را به دنیا بیاورند ولی مهم این است که طبق آمار ٧۵ درصد موارد شرایط زایمان طبیعی شان خوب پیش رفته و این مادران آگاه و جسور نه فقط به سلامتی خود و بلکه طبق دلایل زیر به حفظ سلامتی فرزند دلبندشان در همه عمرش، خدمت بی نظیری کرده اند،

١- در درجه اول معمولا جراحی سزارین تکراری ١-٢ هفته قبل از موعد زایمان انجام می شود، و ای مادران سزارین قبلی چون صبر کردند که به طور طبیعی درد یا علایم زایمان شروع بشود پس جنین شان اونقدر خوشبخت بوده که زودتر از شکم مادر خارجش نکردند و فرصت داشته تا ریه و همه اندامهای داخلی جنین در رحم مادر مطابق خواست خالق به خوبی رشد کند. این مسیله نکته بسیار بسیار مهمی است و باعث حفظ بهتر سلامتی نوزادشان در تمام مدت عمر خواهد بود.
٢- علاوه بر فواید زود بیرون نیاوردن نوزاد بی گناه، از آنحا که در این روش نوین VBAC همراه با شروع خود به خودی زایمان و آغاز مراحل زایمان نوزاد همزمان با مادرش حالات و درد های شیرین زایمان را تجربه می کنند و این خود باعث تحریک ترشح هورمونی و تقویت کل سیستم بدن مادر و نوزاد دلبندش می شود
از مزایای متععدد و مهم روش VBAC “زایمان طبیعی بعد از سزارین” این است که هر دو مادر و نوزاد از خطرات کوتاه مدت و طولانی مدت جراحی سزارین و بیهوشی در امان مانده و سیستم ایمنی و قوای بدنشان خوب تحریک شده و از مزایای بیشمار یک زایمان طبیعی تا آخر عمر بهره مند می شوند.
به امید روزی که همه مادران سزارین شده نازنین کشور ما هم مانند سایر کشور های پیشرفته آگاهی و فرصت زایمان طبیعی که نعمت الهی است، بهشان داده بشود.
? شما خواننده عزیز هم با مطلع کردن سایر مادران از مطالب سایت مامای همراه در نشر این آگاهی سهیم می شوید?

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

 1. آفاق پاسخ

  سلام بابت مقاله خوبتون ممنونم
  سه بار زایمان کردم ۲بچه دارم
  زایمان اول ودومم طبیعی بودوزایمان سومم که بچه دومم هست بخاطر پیچیدن بند ناف دور گردنش مجبور به سزارین شدم باوجود بهترین متخصص زنان تا۴۰روز توان بلند شدن رو نداشتم ونفس نفس میزدم
  امسال هم باردار شدم ۴۲‌سال دارم
  اما هبچ دکتری قبول نمیکنه برای زایمان طبیعی همراهیم کنه
  منم تصمیم گرفتم تو خونه بمونم وزایمان کنم
  لطفا راهنماییم کنیین
  خیلی اضطراب دارم

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام ممنون از پیام شما مادر دانا و توانمند این پافشاری، انگیزه و علاقه شما به زایمان طبیعی واقعا شما قابل تحسین و ستایش است! و نشان از درک بالای شما و اعتماد به کارکرد طبیعی بدنتان دارد، امروزه برخی پزشکان قبول نمیکنند به موبایلم پیام بدید تماس باشما در کلاس بارداری بیمارستان من شرکت کنید ان شالله ٧۵-٨٠ درصد میتوانید طبیعی زایمان کنید، تمام سعی خود را میکنیم به شما کمک کنیم. توکل بخدا

 2. آفاق پاسخ

  سلام خانم
  فراهانی عزیز
  یسیار خوشحالم که هم بادقت و هم سریع پاسخگوی بتده بودید
  متإسفانه چون من ساکن تهران نیستم نمیتونم در کلاسها وحلسات مفید شما شرکت کنم.
  ساکن سنندج هستم
  آیا راهکاری وجود داره
  یا کسی اینجا برای شما موردتإبید هستن که بهشون مراجعه کنم

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم از همکاران شهرستان سوال میکنم ، لطفا مطالب سایت را با دقت مطالعه کنید هرچند هنوز کامل نیست و اینکه می خواهم بدانید شما با تمرینات بدنی و با دانستن علایم زایمان کمک بزرگی میتوانید به خودتان بکنید! راهکار ورزش های منظم است و اینکه تحرک کافی و مناسب داشته باشید، شما تلکرام دارید ؟ بمن پیام بدید

 3. فاطمه پاسخ

  با عرض سلام خدمت خانم خانم دکتر عزیز
  و خدا را شاکرم بخاطر وجود فرشته های زمینی همچون شما
  من یک بچه دارم و دوباره باردارم.
  بنده یک سقط زیر ۸هفته ای داشتم که بصورت طبیعی سقط شد. در مهر ۹۵بچم را سزارینی بدنیا آوردم. چون بریچ بود مجبور شدم سزارین کنم.در حال حاضر باردارم و تاریخ بین دو زایمانم تقریبا ۱۹ماه و نیم میشود.میخواستم نظرشما را بدونم برای زایمان طبیعی.البته خودم مشتاق به طبیعی هستم و دوست دارم اطلاعاتم را در این زمینه بیشتر کنم تا آگاهانه تر تصمیم بگیرم.
  ممنون میشم بیمارستانی که هستین و آدرس کلاسهاتون را بفرمایید

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم تلفن من در سایت هست پیامک بزنید کانال @mamayehamreh ، تشریف بیارید چهارشنبه ها صبح ١١:٣٠ بیمارستان شهریار خیابان أزادی ابتدای آذربایجان ( مترو شادمان)

   1. مریم رشیدی پاسخ

    سلام من یک بار سزارین ناخواسته انجام دادم تقریبا ده ماه پیش میخوام اینبار زایمان طبیعی انجام بدم اما با فاصله ی کم ولی هیچ متخصصی انجام نمیده چیکار کنم

    1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

     سلام کدام شهر هستید و هفته چند هستید؟ باید اول ویزیت بشید و بعد رد کلاس آماده بشید، البته که فاصله بیشتر بهتر است ولی باید تلاش کرد، در شرایط مناسب و با تمرینات قبلی و آمادگی کامل با احتمال ۵٠-۶٠ درصد زایمان موفق داشته باشید! مهم این است تلاش کنید و امید به خدا داشته باشید

 4. هدی پاسخ

  سلام

  زایمان طبیعی جز بزرگترین آرزوهای من بوده و هست و با وجود تجربه ی دوبار مادر شدن و سعی و تلاش خودم هنوز این این آرزو به دلم مونده.

  زایمان اولم با درد رفتم بیمارستان نجمیه بستری ام نکردن درحالی که دردهام کمتر ار ۵ دقیقه یک بار بود و داشتم به خودم می پیچیدم منو مسخره کردن و پرتم کردن بیرون می گفتن فقط یک سانت باز شدی و اون هم انقدر درد نداره من هم رفتم بقیه الله بستری شدم و بعد از حدود ۱۰ ساعت درد با باز شدن ۵ سانت دهانه ی رحم به خاطر مدفوع کردن پسرم خیلی راحت سزازینم کردن.

  بعد از زایمان خیلی ناراحت بودم ولی باز خداروشکر می کردم لااقل دردش رو تجربه کردم و نصف مسیر رو بدون یک لحظه فکر کردن به سزارین پشت سر گذاشتم.

  تا اینکه با بارداری مجدد اینبار تصمیم جدی تری گرفتم تا حتما با انتخاب یه دکتر با تجربه و طرفدار طبیعی و دلسوز طعم زایمان طبیعی رو بچشم. خیلی هم امیدوار بودم.

  از همون ابتدا زیر نظر دکتر اخلاق نجات بودم حتی به خاطر اینکه با ایشون زایمان کنم و از طرفی هزینه ی بیمارستان خصوصی رو هم نداشتم برخلاف میل خودم و همسرم باز هم نجمیه رو برای زایمان انتخاب کردم.

  تا اینکه وقتی داشتم هفته ی چهلم بارداری ام رو پر می کردم کیسه آبم پاره شد اما دردها شروع نشد! و دوباره تجربه ی تلخ سزارین تکرار شد.

  حالا هم بدون برنامه باردار هستم و از وقتی که خبر دار حاملگی ام شدم همش خاطرات تلخ دوتا زایمان قبلی ام از جلو چشم هام رژه میره. چشم هام پر اشک میشه و همش فکر می کنم آخه چرا من لیاقت زایمان طبیعی رو نداشتم!

  اینبار هم باز دارم به زایمان طبیعی فکر می کنم اما کمی نگرانم هم به خاطر ۲ سزارین قبلی و هم به خاطر فاصله ی کم زایمان دوم با بارداری سوم.

  موردهایی هم بوده که شنیدم بعد دوبار سز موفق به زایمان طبیعی شدن.

  دیدم شما هم تو این مقاله اشاره کردین حتی بعد از دوبار سزارین هم شانس طبیعی وجود داره خیلی احساس خویی کردم.

  یعنی اینبار یه معجزه از جانب خدا می تونه منو به آرزوم برسونه؟

  میشه راهنمایی ام کنین؟

  ازتون خواهش می کنم برام دعا کنین.

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام حس قشنگی دارید 🌸🌸از ته دل دعا میکنم که به آرزوتون برسید البته باید جهت رسیدن به آرزو عمل هم بکنید و به خوبی برای زایمان طبیعی آماده بشید هرچند بعد دوبار سزارین احتمالش کمتر است آن هم در کشور ما! و فاصله بارداری ها کم است یک مشکل دیکر ولی میتوانید تلاش خود را بکنید حتی ۵٠ درصد هم که احتمالش باشد حداقل شما تلاش کردید هر کمکی از دست من بر بیاد برای واقعیت پیوستن آرزوی شما در حد توان دریغ نمیکنم

   1. هدی پاسخ

    ممنونم از سرعت و دقت در پاسخگویی.
    من به شماره ی شما پیام دادم و سن بارداری و اسمم رو براتون فرستادم.
    عضو کانال تلگرامی شما هم شدم.
    حالا باید منتظر باشم بهم پیامی داده بشه؟
    کلاس های بارداری از هفته ی چندم بارداری شروع میشه؟
    کلاس های شما کجا تشکیل میشه؟
    درمورد هزینه هم ممنون میشم اطلاع رسانی کنید.

    1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

     سلام جواب پیامک شما را دادم باید با همکارمتخصصی که این مسیولیت را برعهده بگیرد صحبت کنم و لازمه که شما رو ببینیم

 5. فاطمه پاسخ

  سلام. زایمان اول من به خاطر باز نشدن دهانه رحم و دفع مکونیوم، بعد از گذشت ۴۱ هفته، منجر به سزارین شد. برای زایمان دوم تحت نظر متخصص مجرب و توانمند اقدام به وی بک کردم، با وجود دفع مکونیوم تمام سعیمان را کردیم، تا افاسمان ۵۰ درصد پیش رفتم، دهانه رحم باز نشد! باز هم سزارین. مشکل دهانه رحمم قابل برطرف شدن هست؟ من هنوز امید دارم که زایمان سومم طبیعی باشه!

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم میفهمم چقدر سخت است وقتی سزارین نخواهی و سزارینت کنند ، متاسفانه در جهان خیلی کارها میکنند که در کشور ما کمتر آن کار تیمی همه جا قابل انجام است احتمال وی بک برای بار اول بیشتر است از بار دوم در صورت تمایل لطفا تلفن تماس به شماره تماس سایت پیامک بدید و معرفی کنید و درخواست خود را بنویسید باید از قبل زایمان کلاس ما بیایید به لحاظ جسمی و داشتن آگاهی لازم آماده بشید و توسط همکار متخصص هم مرتب معاینه بشید و تحت نظر باشید ،

 6. خاطره پاسخ

  سلام.ممنون از اینکه جوابگوی دوستان هساید.منم به دلیل دفع مکونیوم سزارین شدم.ولی شدیدا علاقه به طبیعی دارم.توی بوشهر میگن باید چهار سال باشه فاصله زایمان ها.منم کماکان منتظرم دخترم سه سالش تموم شه.تموم تلاشم میکنم.به قود شما اگه به سزاربن باز ختم شد،صدالبته خواست خدا بوده و هم اینکه بچه به وقت خودش دنیا اومده.ممنون میشم دکترایی رو که وی بک توی بوشهر قبول میکنن رو اگه میشناسید بهم معرفی کتید.باتشکر

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   به روی چشم از همکاران در گروه جمعیت مامایی سوال میکنم ، در سمینار زنان و زایمان ٣-۴ سال قبل گزارش شد که وی بک تو سیستان بلوچستان زیاد انجام میشه، زیرا زنان سیستانی اصلا سزارین را انتخاب نمیکنند و در بوشهر هم خودتون سر بزنید به دکتر و ماماهایی ک زایمان طبیغی زیاد انجام میدهند

 7. رضیه پاسخ

  با سلام. من دو زایمان با سزارین داشتم. اولی انتخابی خودم بود و دومی قبول نکردن که طبیعی انجام بشه. فاصله بارداری هم ۳.۵ سال بود. الان بعد از ۶ سال از زایمان دوم باردار هستم و دوست دارم طبیعی فرزندم رو به دنیا بیارم. با توجه به اینکه ساکن شیراز هستم آیا امکان دریافت راهنمایی از جنابعالی رو دارم؟ با سپاس

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام اکر از نظر پزشک همکارم شرایطش زایمان طبیعی را داشته باشید در بیمارستان تهران به شما برای زایمان وی بک فرصت میدهیم، برای زایمان هم ما سرم فشار نمیزنم و ان شالله دردهاتون خودش شروع بشود و کاملا فیزیولوژیک تحت کنترل و مراقبت مامایی سیر زایمان را مراقبت خواهد شد، طبق آمار حاصل از تحقیقات علمی حدود ٧۵ درصد موارد زایمان طبیعی بعد از سزارین موفق است وقتی یکبار سزارین انجام شده است.

   1. زهرا پاسخ

    سلام خانم فراهانی
    از پاسخ سریع و خیلی خوب و کاملتون به کاربرها بسیار متشکرم و لذت بردم
    منم زایمان اولم سزارین شدم با اینکه اصلا دوست نداشتم و تمام سعیم این بود که طبیعی دنیا بیارم ولی چون آب دور بچه کم شده بود بستری شدم و سوزن فشار هم جوابگو نبود و سزارین شدم الان ۴ ماهه که از زایمانم میگذره میخوام بدونم میشه یک سال دیگه باردار شم و طبیعی زایمان کنم؟
    من شیراز هستم آیا دکتری رو می‌شناسید که این کار رو بکنه؟

  2. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم بله از شهرستانهای مختلف به من پیام میدهند که دکتری قبول مسیولیت نکرد، متاسفانه بخاطر إقبال عمومی به سزارین و عدم گسترش این روش هنوز خیلی جاها انجام نمیدهند! البته نا گفته نماند تجربه عوامل زایمان ایران در این زمینه زیاد نیست، زیرا بیشتر از زایمان طبیعی بعد سزارین فرار میکنند ولی ٧٠ درصد خانمهایی که خوب آماده زایمان طبیعی شدند و مشکلی مثل چسبندگی جفت ندارند و جنین درشت ندارند با کمک شرکت در کلاس بارداری موثر و با کیفیت، و انجام روزانه تمرینات نرمشی و مراقبت مامایی می توانند با روش زایمان بدون دخالت بی مورد پزشکی، بدون دارو و کاملا خودبه خود و مطابق کار بدن زن را تجربه کنند البته مراقبت و حمایت ماما و دکتر بسلامت زایمان طبیعی بعد سزارین کمک میکند. ان شالله با افزایش آگهی شما مادران و همسرانشان در همه شهرها روز به روز تعداد بیشتری زایمان طبیعی بعد سزارین ایمن انجام بشود.

 8. زهرا پاسخ

  سلام خانم فراهانی
  از پاسخ سریع و خیلی خوب و کاملتون به کاربرها بسیار متشکرم و لذت بردم
  منم زایمان اولم سزارین شدم با اینکه اصلا دوست نداشتم و تمام سعیم این بود که طبیعی دنیا بیارم ولی چون آب دور بچه کم شده بود بستری شدم و سوزن فشار هم جوابگو نبود و سزارین شدم الان ۴ ماهه که از زایمانم میگذره میخوام بدونم میشه یک سال دیگه باردار شم و طبیعی زایمان کنم؟
  من شیراز هستم آیا دکتری رو می‌شناسید که این کار رو بکنه؟

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   نه نمی شناسنام توصیه میکنم فعلا چند ماه بیشتر صبر کنید. تا محل جراحی بهتر جوش بخورد. در صورت تمایل تلگرام بمن پیام بدهید ان شالله بعد تنظیم وقت تکنیک های تنفسی که به بهبود بهتر محل جراحی کمک میکند را به شما یاد بدهم.

  2. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم تیّم مامایی ما انجام میدهد کلا در تهران ماماها و پزشکان متعددی روی زایمان طبیعی بعد سزارین تجربه خوبی دارند و بیش از بقیه این کار را میکنند با من تماس بگیرید راهنمایی تان می کنم!

 9. آرام پاسخ

  سلام خانم فراهانی عزیز
  واقعا متشکرم از اینکه این قدر آرامش می دین. کاش زودتر با سایت شما آشنا می شدم . شاید منم سزارین نمی شدم.
  منم بعد از ۲ بار طبیعی به خاطر جفت پایین علی رغم میل قبلی سزارین شدم ولی اگر دوباره خدا به من بچه داد زیر تیغ سزارین نمی رم.
  خداوند به شما طول عمر و توفیق بده

  1. فراهانی پاسخ

   شعله فراهانی:
   سلام عزیزم شما که تجربه ۲ بار زایمان طبیعی و سزارین را دارید لطفا برای دیگر مخاطبان درد و عوارض این دو نوع زایمان را با هم مقایسه کنید. کدام روش را شما ترجیح میدهید چرا؟

 10. لیلی پاسخ

  سلام.ممنون از اطلاعاتتون.من زایمان اولم به دلیل بریچ بودن بچه سزارین شدم.الان بارداریم و فاصله زایمان هام سه سال میشه.بوشهرم تا الان اطلاعی به دست نیاوردم در مورد اینکه کدام متخصص زایمان وی بک انجام میدهد.شما راهنمایی میفرمایید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *