تاریخ امروزآذر ۱۴, ۱۴۰۰

زایمان طبیعی سخت ، چه عواملی باعث سخت شدن زایمان میشود؟

زایمان طبیعی سخت به چه صورت است

زایمان طبیعی سخت در بیشتر موارد به دلیل خارج شدن جنین از طریق باز شدن آهسته و خود به خودی دهانه رحم و پایین آمدن (نزول )تدریجی و نرم نرم سر جنین در کانال زایمان ( واژن مادر ) صورت می گیرد.
کانال زایمان (واژن) همان راه و مسیر طبیعی آفرینش است که خالق ما انسان ها قرن هاست باهدف خلقت بشر با اعجاز و زیبایی در بدن زن تعبیه کرده است. لذا زن باید برای خروج جنین و تولد نوزاد به لخاظ بدنی و روانی کاملا آماده باشد جنین و مادر دو عضو مجزا نیستند درحقیقت مادر و جنین صددرصد بهم متصل و مرتبط هستند. و مسیر تولد نوزاد یک کانال بدون جان نیست که ما بعنوان عامل زایمان هر زمان و هرطور که دستور دادیم و خواستیم بتوانیم باهاش رفتار کنیم.

تحقیقات علمی نشان می دهد که هرگونه دخالت بشر بعنوان پزشک، ماما یا مراقب زایو در مورد زمان، مکان یا محدود کردن آزادی زایو موجب سخت شدن زایمان و برهم خوردن روند طبیعی زایمان می شود.

عواملی که باعث سخت شدن زایمان طبیعی می‌شوند:

۱- اولین عامل سخت شدن زایمان بستری کردن زایو قبل از باز شدن دهانه رحم به میزان ۴ سانت می باشد.
در خانم باردار طبیعی هیچ دلیل برای زود بستری شدن وجود ندارد.
۲- دومین عامل تنهایی و زایو و برخورد دستوری خشک و حتی قهرامیز ماما و پزشک است و عدم شناخت و اعتماد بین زایو و عامل زایمان است.
۳- سومین اقدام بستری کردن زایو در تخت یا اجازه بهش داده نشود که آزادانه تحرک داشته باشد.
خیلی مهم است زود بستری کردن، تنهایی و اجبار زایو به قرار گیری به ماندن در وضعیت خاصی موجب سخت شدن زایمان می شود.
۴- هم چنین تجویز دارو برای شدت بخشیدن انقباضات رحمی و افزایش دردها همراه با اجبار زن به ماندن در یک وضعیت خاص در تخت زایشگاه ..همه موجب افزایش درد، ترس، ناراحتی و استرس مادر باردار طی زایمان می تواند می شود و بر مدت و روند زایمان طبیعی و تجارب مادران از تولد نوزادش بسیار اثر منفی دارد.

زایمان
تحقیقات مامایی در سراسر جهان نشان داده است این اقدامات که در گذشته بطور شایع در بخش های زایمان “در بسته” روی زایو های به طور دسته جمعی انجام می شده صرفا موجب سخت شدن زایمان و تجارب دردناک و استرس زا و بد و خاطرات منفی از زایمان طبیعی می شود که متاسفانه هنوز شاهدیم علی رغم طرح تحول سلامت و پروتکل های جدید زایمانی جز لاینفک مراقبت های سنتی در بخش زایمان برخی از بیمارستان های دولتی و خصوصی ما می باشد.
در واقع این زایمانی طبیعی نیست که سخت است بلکه کنترل های غیر علمی ما و دخالت بی مورد در یک پدیده طبیعی است که موجب سختی ان شده است.
اغلب یا همه ما دیده و شنیده ایم که در گذشته ای نه چندان دور بسیاری از زنها به راحتی در خانه و ماشین حتی وسایل نقلیه عمومی زایمان می کردند.
زیرا در جامعه به پدیده بارداری و زایمان خیلی عادی و طبیعی نگاه میشد. زن و همسرش استرس زیادی نداشتند و خیلی مواقع دردهای طبیعی زایمان خود به خود بدون توجه و حساسیت زن شروع می شده است و برخی مواقع تا خانم بخواهد خودش را به جایی برساند بچه از کانال طبیعی مادر سر می خورد و خارج میشده است!!!

آنچه موجب سخت شدن زایمان ها شده است مداخله بیش از حد کادر پزشکی و بیمارستانی در این روند طبیعی می باشد
این اقدامات به بهانه مراقبت از مادر باردار انجام می شود. تمام بارداری ها بعنوان بیماری درمان می شود گویی فراموش شده است که بارداری و تولد نوزاد یک عملکرد طبیعی بدن زن در طول خلقت بشر بوده و هست.
زایمان طبیعی
فراموش شده است که ما صرفا باید مراقبت کنیم نه دخالت یعنی حضور داشته باشیم تا مواردی که مشکل دار است شناخته شود.
این مسایل یکی از مهمترین عواملی است باعث سخت شدن زایمان طبیعی و کسب تجارب منفی زنان شده است در نتیجه این اقدامات مداخله ای غیر علمی، شیوع اپیدمی ترس و اضطراب و انتقال خاطرات منفی مادران و ترس به زنان و دختران دیگر سبب شده است که به سوی روش دیگری متمایل بشوند و انتخابی جز جراحی سزارین سر راهشان اغلب نبوده است. در واقع انزجار زنها از زیامان با زور و فشار و مداخله بی مورد است نه زایمان طبیعی و خود به خودی مطابق خواست خالق ما.

تولد نوزاد بعد از یک زایمان طبیعی سخت

مادران باردار عزیز با شرکت در کلاس های بارداری ما زمان و اقدامات صحصیح مراجعه برای زایمان و روش های مناسب قرار گرفتن در اتاق زایمان را عملا خواهید اموخت و به آسان شدن زایمان و تولد ایمن نوزاد دلبند خود کمک بسیار زیادی خواهید کرد

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

 1. زینب راد پاسخ

  سلام واقعا مطلب جالب و امیدوار کننده ای بود ممنون استاد عزیزم امیدوارم روزی فرا برسه که تمام مامانای جدید با توجه به مطلب بالا دیدشون راجع به زایمان طبیعی عوض بشه وبتوانند بدون استرس زایمان راحتی داشته باشند واقعا مگه زمان مادران ومادر بزرگ های ما که ماشاءالله آنقدر هم بچه داشتند این همه مداخلات پزشکی بود؟با امید به اینکه سیستم پزشکی کشور اصلاح بشه و اینقدر خانم ها رو به سمت سزارین سوق ندهد.از شما استاد گرامی ممنونم که در امر شناساندن قدرت خدا دربدنمان و اینکه اکثر خانم ها میتوانند زایمان طبیعی لذت بخشی رو تجربه کنند تلاش می کنید موفق باشید.

 2. فهیم پاسخ

  سلام خدمت مامای عزیزم
  در اواخر تیرماه امسال یکی از دوستانم که از ابتدای حاملگی تلاشش رو میکرد تا بهترین کارهایی که به نفع خودش و جنینش هست رو انجام بده و در نهایت زایمان طبیعی خوبی هم داشته باشه
  با تمام شدن چهلیم هفته از حاملگیش دکترش چند روز به او فرصت داد تا دردهایش شروع شود
  سه روز از این فرصت گذشته بود که لکه بینی پیدا کرد و دردهایی که فاصله هاش کم شده بود ولی طول مدت درد همچنان کم بود
  به بیمارستانش مراجعه میکنه
  و عوامل بیمارستان سرم فشار تزریق میکنند
  و کیسه آبش رو پاره میکنند
  و او همچنان منتظر آمدن دکتر خودش بود
  دکترش زمانی میرسه که جنین مدفوع کرده بود و گفتن که دیگه نمیتونن ادامه بدن و با بی حسی از کمر اقدام به جراحی و خروج نوزاد میکنند.
  به نظر من دخالت عوامل بیمارستان در روند رایمان طبیعی باعث شد که در نهایت جراحی شود.
  و اینکه نوزاد تا هفت روز بستری بود و آنتی بیوتیک دریافت میکرد
  و مشکل آخر تقلای مادر برای شیر دادن به نوزادی که با سرنگ و شیر خشک یک هفته در بیمارستان تغدیه شده بود.

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام با کمال تاسف این است نتیجه بارداری مادر بدون آمادگی مناسب و بدون دانش و آگاهی
   واقعا چرا باید در هفته ۴۰ به زور زایمان کند؟ کدام دلیل علمی این اجازه را به ما میدهد که هر خانم بی گناهی که در تاریخ زایمان زایمان نکرد بخوابانیم و بهش سرم فشار بزنیم؟؟
   و این سرانجام یک زایمان با ترس و استرس به علاوه مداخلات بی رویه درمانی است!!!!!!!
   حقایق علمی روز دنیا بر این پایه است هر دخالت در امر زایمان بستری کردن، سرم زدن و پاره کردن کیسه آب با خطرات زیادی همراه است لذا باید فقط و فقط در مواردی که قوانین علمی اجازه می دهد و با احتیاطات خاص صورت بگیرد که متاسفانه در کشور ما این اقدامات زیاد انجام می شود
   کاش مادران و پدارن کیمی آگاهی خود را در مورد تصمیماتی که برای انها گرفته میشود و مادام لعمر زندگی انها را تحت تاثیر قرار میدهد بیشتر تحقیق و مطالعه کنند!!!

 3. وریا پاسخ

  با سلام
  همین الان من همسر و بچم رو به همین خاطر توبیمارستان بستری کردن .
  خانمم با سزارین و هزار بدبختی زایمان کرد .
  پسرم در بخش nicu تحت مراقبت هست به دلیل استفاده از دستگاه وکیوم از ناحیه جمجمه دچار خونریزی و به دلیل کمبود اکسیژن دچار هیپوکسی شده و به شدت هم عفونی شده .
  سه شبانه روزه که نخوابیدم و دارم تو این سایتها میچرخم که ببینم چطورب میتونم بهشون کمک کنم.
  این اتفاق تو بیمارستان بعثت سنندج برام افتاده و ازشوم هم شکایت کردم .

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام پدر گرامی پوزش میخواهم که آن زمان در سایت فعالیت نداشتم و به علت اشتغالات و وقت کم متوجه مطلب شما نشدم ، کاش با تلفن در بخش تماس با ما هست مشکل را مطرح می کردید! امیدوارم فرزند شما بهتر شده باشد، لطفا همه ما را از وضعیت سلامتی همسر و فرزند خود خبردار کنید. منتظر تماس شما هستم.

 4. وریا پاسخ

  این مطلب رو هم اضافه کنم که خانمم تمام کلاسهای زایمان فیزیولوژیک را مرتب رفتند و بچه و خودش در سلامت کامل بودن ولی متاسفانه با توهینهای مکرر بلوک زایمان روبه رو شدن . وبعد از ۲۰ ساعت که بستری در بلوک زایمان بودن این بلا رو سرش اوردن .

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   من بسیار متاسفم که روش زایمان این مرکز اینقدر سخت و توهین آمیز بوده! این یعنی زایمان با زور و فشار ، و واقعا کار اخلاقی و درستی نیست خیلی خوشحال میشم با ما تماس بگیرید باید با کمک شما تلاش کنیم تا زایمان های تروما و اسیب زا را در کشور کاهش بدهیم. بد رفتاری و تندی و خشونت در اتاق زایمان جایی ندارد. باعث آسیب روحی و عاطفی مادر باردار می شود. متاسفانه بسیاری از مراکز در گذشته با کمبود پرسنل مامایی با اخلاق روبه رو بوده است و اکنون هم کسی توجه نمی کند به رفتار کادر زایمان و کاملا سلیقه ای انجام می شود.

   1. مینا پاسخ

    سلام ممنون از مطالب خوبتون. من خودم یکی از آننایی هستم ک به زور بچمو به دنیا اوردم و خیلی عذاب اور بود خودم دچار مشکل شدید شدم و بردنم اتاق عمل الان از آن موقع یک سال میگذره دوباره باردارم و شدید از زایمان و اینکه دوباره این اتفاق بیفته نگرانم. لطفا راهنماییم کنین چکار کنم. با اینکه زایمانم تو بهترین بیمارستان و دکترمم دکتر معروفی بود این بلا سرم اومد.

    1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

     سلام عزیزم معذرت مدتی سایت من هک شده بود و دیر جواب دادم ، متاسفم که زایمان شما با زور و فشار بودت کاملا متوجه هستم که چقدر سخت است در حقیقت کم عارضه ترین روش مراقبت زایمان آن است که مادر باردار بدنش را آماده کند و اطلاعات کافی بهش بدیم و در نهایت فرصت بدهیم و اجازه بدیم دردها شروع بشود و فیزیولوژیک اداره بشود من شخصا از همه روش های غیر دارویی کاهش درد جهت خوشایند کردن درد زایمان و هم چنین همراهی همسر و مادر خانمهای باردار جهت کمک به مادرردرحال زایمان و ماساژ کمپرس و حرکات موزون تمرینات ورزشی توپ زایمان و،،،، استفاده میکنم با تلفن همراه من تماس بگیرید!

 5. فایزه پاسخ

  سلام من ماه پنجم هستم خیلی دوس دارم زایمان طبیعی داشته باشم خودم جزء کادر درمانم ولی تو شهرستان من،ماما و پزشک زنان در حین زایمان چنان فشارهایی ب بالای شکم مادر میدن ک اکثر در آینده ای ن چندان دور دچار مشکلات متعدد میشن…
  و ازین بابت خیلی میترسم!
  شهرستانم نزدیک مشهد هست…
  امکانش هست یک بیمارستان حالاچه خصوصی چ دولتی بهم معرفی کنید ک بتونم با یک مامای خوب و مهربون و متخصص مجرب زایمان کنم؟ بدون اینک ترس از آسیب دیدن احشام داشته باشم!

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم معذرت از تاخیر در پاسخ ، میدانم سالهای متمادی بعنوان دانشجوی مامایی ، مامای شیفت و پژوهشگر مامایی مراقبت های خشن و سنتی اتاق زایمان با زور و ضرب را شاهد بوده ام و رنح برده ام.
   به سهم خودم تلاش کردم تا تغییراتی در روش های زایمانی ایجاد بشود، متاسفانه همیشه دست ما نیست و قوانین اتاق زایمان باید در عمل تغییر کند نه در بخشنامه های وزارت بهداشت
   شما میتوانید از معاونت درمان شهرستان خود مرکز زایمان فیزولوژیک را بخواهید.
   عزیزم کدام شهرستان هستید؟ تا در گروه ماماهای کشوری سوال کنم بتونم تا شاید مامایی را در نزدیک شما پیدا کنم که با روش نوین زایمان میگیرد، در صورت تمایل می توانید تهران تشریف بیارید حوالی نزدیک زایمانتان
   من زایو از اهواز داشتم چند ماه قبل آمد اینجا کلاس و با حمایت و مراقبت من زایمان کرد،
   یک خبر خوش اخیرا مرکزی زایمان جدیدی میروم که پزشکان قدیمی و باتجربه دارد و دانشجویی نیست و فعلا زایمان طبیعی در بیمارستان رایگان هست اکر مامای همراه بخواهید فقط هزینه ایشان هست. از این فرصت میتوانید استفاده کنید.

 6. تیام پاسخ

  سلام ، من در ماه هشتم بارداری هستم ،میخوام ماما خصوصی برای زایمان داشته باشم، ممنون میشم یه مامای خوب در اهواز برای زایمان طبیعی معرفی بفرمایید

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم ، شماره تماس بزارید تا باهاتون تماس بکیرند، از همکاران اهواز سوال میکنم

 7. رعنا پاسخ

  سلام
  شما ک این صحبتا رو میکنید ب قشر خودتون هم نگاه کنید ماما کشورهای دیگه ب درخواست مادر خونه ب مادر سر میزنه و تحت نظر درحالی ک ماما خصوصی بگیریم میگه هروق ۴سانت شدی بزنگ بیام اخه …. زن زایو از کجا بدونه تا کی باید خونه بمونه و تا چ حد صبر کنه و کی خطر داره ک بره بیمارستان و خیلی سوالای دیگه ماماها هم فقط ب فکر خودشون و پولن دلشون برا مادر نسوخته
  منم تو بارداریم هم کلی کلاس رفتم و هم ساعتها اموزش دیده بودم و هم کل ورزشها و ماما خصوصی گرفتم زنگیدم بش درد شدید با فاصله منظم و کم دارم فرمودند تازع رسیدم خونه خستم برو بیمارستان منم میام و اونجا گیر چن تا ماما جلاد افتادم و منو بستن ب تخت و دیگه نتونستم کاری کنم و اخر سر هم ب بهانه دفع منو سز کردن اگ ماما زود میومد و مسولیت قبول میکرد ب این راحتی سز نمیشدم جالب بدونید ایشون تو مطبشون قرص فشار بدون اطلاع من گذاشتن و این علت دردای شدید من بود
  هرچند شکایت کردم و محکوم شدن ولی چ سود
  مامانا گول تبلیغات نخورین مخصوصا فضای مجازی و اینستا و فلان مرکز را

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   درسته کاملا درسته مشکل مادران ایرانی نداشتن اطلاعات است و لذا بر خود واجب دیدم که از طریق سایت اطلاع رسانی کنیم متاسفانه خانم های همه مثل شما نیستند شما جز زنان فعال و آگاه هستید.
   هر چند اینجا محل قضاوت نیست و من حق ندارم قضاوتی بی اطلاع بکنم فقط جهت آگاهی اذهان مادران عزیز عرض میکنم :١- مامای استخدام هر بیمارستان با تجویز پزشک متخصص آن بیمارستان سرم فشار می زند و اغلب مجبور به اجرای دستور است احرا نکند توبیخ می شود. به قول شما اگر بخاطر سرم فشار و مانیتور ضربان قلب ” مریض را به تخت میبندد” که واقعا عمل دردناکی است. باید روش های زایمان را بهتر کرد و کیفیت مراقبت ها را تغییر داد. می شود در وصع ایستاده با کمک همسر با تکیه در آغوش همسر سرفشار زد. من خودم اینکار را در زایشکاه میکنم ، این امر با پرسنل مامایی کم و ٢-٣ زایو یا بیشتر میسر شاید نباشد
   ٢- اگر واقعا دخالت در زایمانی واقعا به دلیل علمی لازم است مثلا زایویی به علت پاره شدن کیسه آب سرم فشار بگیرد با وجود یک مامای مخصوص نیاز است که هم مراقبت از زایو کند و هم سرم فشار بزند نه اینکه یک ماما از چند زایو مراقبت کند و پرونده همه را بنویسد و آزمایش بفرستد و به دکتر تلفن بزند و حواسش به همه چی باشد. تحقیقات نشان داده است که این روش مراقبت مشترک مامایی همین معایب را دارد و موجب عدم رضایت مادران از تحربه زایمان می شود یک روش مراقبت قدیمی است که پرسنل مامایی تحت فشار زیادی هستند و مادر را از قبل نمی شناسند و رابطه اطمینان بخشی بین شان نیست.
   ٣- نکته ای که همه مادران باید بدانند به لحاظ علمی هیچ ماما یا پزشکی حق مداخله در زایمان را بدون دلیل علمی را ندارد.
   ۴- آفرین بر شما که دنبال آگاهسازی افراد از خطا شون و احقاق حق خود بعنوان زن باردار فهیم بودید، واقعا ماما خصوصی بودن کار سختی هست و زمان نمی شناسد وقتی حق با شماست وقتی قرار داد با شما بسته شده ماما یا همکارش باید بر بالین شما حاضر شده و به شما کمک میکرد، نمیدانم واقعا چه مشکلی بوده است. ممنون که تجاربتون را با ما در میان گذاشتید🌸🌸
   لطفا با انتقال نظرات و سوالات و آکاه کردن مادران و همراهی با سایت خود را ادامه بدهید تا هر روز وضعیت کیفیت مراقبت زایمانی در کشور بهتر از قبل شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *