تاریخ امروزدی ۲۸, ۱۴۰۰

مشتاق زایمان طبیعی بودم ولی بهم گفتند تو نمی تونی!

اگر خانم بارداری مشتاقانه بخواهد، شرایط زایمان طبیعی برایش وجود دارد.
حتما شنیدید که برخی خانم های باردار نازنین با تمام وجود می خواهند زایمان طبیعی کنند و از دردهای زایمان هم هراسی ندارند. بعضا کلاسی هم رفته اند. ولی متاسفانه موفق نمی شوند بطور طبیعی بچه خود را به دنیا بیاورند. واقعا چرا این موارد اینقدر اخیرا زیاد شده است؟ علل و عوامل آن چیست؟
در زیر داستان زایمان قبلی خانم باردار عزیزی که دیروز برای من ارسال کردند در واقع ایشان با روحیه، آگاهی و اشتیاق بالا در بارداری اولشان ( ٢-٣ سال) قبل مصمم به زایمان طبیعی بودند و عاشقانه برای حفظ سلامت نوزادش خیلی تلاش کرده اند اما متاسفانه شرایط طوری برایش ایجاد کردند که طفلکی نتوانسته طبیعی زایمان کند و سزارین شدند. در این مقاله بر آن هستم که با کمک مادران باردار خوب سایت علت شکست زایمان ایشان را ابتدا بررسی و سپس توضیح علمی و کارشناسی بدهم.

⏩ساعت هفت صبح برای معاینات هفتگی به بیمارستان رفتم.دکتر متخصص معاینه کرد و گفت سه سانت دهانه رحمت باز شده و باید بستری بشی. گفتم آمادگی ندارم قرار بوده دو هفته دیگه زایمان کنم گفت اگه بری هر مشکلی برای بچه ات پیش بیاد مقصر خودتی. تا ساعت ده کمکم دردهام شروع شد .البته بیمارستان خیلی شلوغ بود و جایی برای بستری شدنم نبود چون هفته قبلش به علت آلودگی هوا همه جا تعطیل بود زنان باردار با شرایط خیلی از من بدتر می می آمدند و بدون نوبت میرفتن بستری میشدن تا ساعت یازده شب درد کشیدم یکی میگفت باید اضطراری زایمان کنه امپول فشار بزنید یکی میگفت: نه هنوز وقت زایمانش نیست. همه این استرس ها یک طرف درد هم یک طرف!
یکی از در بمیان می آمدند و میگفتند: چون قدت کوتاهه احتمالا زایمان سختی داری و هی قدم را اندازه میگرفتند و رحمم که کلا روی هشت سانت قفل کرده بود!!! آمپول فشار نزدند ولی کیسه آبم رو پاره کردند و گفتند بچه مدفوع کرده و دیگه نمیتونیم وقت بدیم????

و شانس طبیعی زایمان کردن را علی رغم خواست بسیار، از دست دادم و شکمم را باز کردند.

به نام خدا
در جواب این مادر عزیز فقط باید بگم متاسفم و بسیار ناراحت که علی رغم وجود شواهد علمی مبنی بر اینکه همه مادران باردار طی بارداری و زایمان باید توسط تیم مامایی که از قبل باهاشون آشنا هست مراقبت و برای زایمان طبیعی آماده شود، نه اینکه به نام زایمان رایگان پول بیمه ایشان را اون مرکز بگیرد و به روحیات و خواست های مادر اهمیتی ندهد! خودتان بهتر از من متوجه نگرانی و سردرگمی ایشان شده اید، روش مراقبت مامایی ایشان غلط است پزشک رزیدنت ایشان حال و حوصله توجه به جنبه های عاطفی زایمان را نداشتند، درمان و معاینات منسجم و توسط یک نفر واحد نبوده است، برخورد با این خانم مانند یک شی یا عروسکی که فقط موظف است زایمان کند، هیچ کسی در زایشگاه کنارش نبوده که حال روحی ایشان را درک کند، و باهاش طوری رفتار کند تا استرس و اضطرابش بیشتر نشود.
علی رغم آنکه تخقیقات داخلی و خارجی بسیاری در اهمیت مراقبت یک ماما-یک مادر بدین ترتیب که از اول تا آخر بارداری هر مادر توسط یک مامای آشنا مراقبت و مشاوره و راهنمایی شود زمان زایمان هم بدون دخالت بدون معاینات اذیت کننده و بدون استرس روبه رو سدن با تیم درمان نا آشنا و دیده می شود بعضا با برخورد خشک و غیر مسیولانه موحب ترس و درد بیشتر زایو می شود، بهترین نوع زایمان وقتی هست که مامای آشنا زایو نازنین را با صبر، توجه به حالات روحی مادر مراقبت و کمک کند تا زایمان راحتی داشته باشد و تنها در موقع لزوم با داشتن ارتباط با پزشک متخصص زنان اقدامات لازم را انجام بدهد.

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

 1. فهیم پاسخ

  با سلام
  به نظرم اگر اطلاعات درست و کافی میداشت و با توجه به اینکه دو هفته هم زمان داشته، با مسولیت خودش به خانه میرفت.
  و اجازه میداد کم کم دهانه رحم باز بشه و بعد به بیمارستان میرفت.
  استرس ها باعث به ثمر نرسیدن زایمان طبیعی شده.

 2. هانيه پاسخ

  سلام.خیلی ناراحت کننده بود به نظرم مداخله بیش از حد در یک روند طبیعی باعث شکستش شده و استرس مادر موجب مدفوع کردن جنین شده.

 3. نازنين پاسخ

  وای چقدر ناراحت کننده که انقدر مداخله میکنند و ترس الکی به دل زن های حامله میندازند ولی خانم های باردار خودشون نباید بزارن کسی مداخله کنه و اذیتشون کنه

 4. فاطمه ثنای مامان پاسخ

  به نظرم عدم آشنایی با درد و نحوه کنترلشون و مداخله عوامل بیمارستانی باعث این امر شد

 5. الهه پاسخ

  با سلام
  به نظر من اگر این دوست عزیز تصمیم جدی برای زایمان طبیعی داشتند و از قبل وقت میذاشتند برای آموزش زیر نظر مامای دوره دیده و آشنا میشدند با علایم زایمان و طبیعت بدنشون، میتونستند تجربه ی زایمان طبیعی رو داشته باشند.
  استرس نتیجه ی عدم اگاهی از علایم زایمان و نبود مامای همراه دلسوز بوده.

 6. فهیم پاسخ

  هر چه بیشتر نگاهم به دنیای پزشکان زنان باز میشود، مطمئن تر میشوم که به هیچ عنوان دغدغه زایمان های طبیعی ما را ندارند. متاسفانه باعث بی اعتمادی ما به خودشان شده اند.

 7. آفاق پاسخ

  هیچوقت یادم نمیره چهره کارکنان وتصویر زایشگاه بیمارستانی رو که به خاطر مشکل مغزی جنینم اونم(۸ماهه)
  ۴۸ ساعت آمپول وسرم فشار بهم تزریق کردند
  دو روز ونیم کامل درد کشیدم تا زایمان اجباری کنم
  تنها کسی که بنده رو همراهی کرد فقط فقط یک مامای عزیز و باتجربه بود
  والانم ازش ممنونم

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام خیلی دردناک است واقعا زایمان با سرم فشار بدون آکاهی بدون روش های تنفسی ماساژ و ،،،، بدون روش های نوین مامایی می تواند بسیار اثرات منفی برجای بگذارد، متاسفانه شما زایمان طبیعی که نداشتید همانطور که نوشتید چون یک بارداری عارضه دار داشتید احتمالا ختم بارداری با سرم فشار براتون در نظر گرفته بودند درست حدس زدم؟ متاسفم که هنوز در زایشکاه ها اغلب به عواطف و ترس های مادر باردار کمتر توجه می شود، فکر کنم از روش های خوشایند سازی زایمان با دارو برای شما استفاده نشده است، همراه شما در بخش زایمان کنار شما بود؟ مامای شیفت بودند یا همراه؟ خدا خیر شان بدهد. کدام شهر بودید و کدام زایشگاه؟

 8. شبنم پاسخ

  به نظر من هم اگر خانواده و اطرافیان بجای استرس بهشون روحیه میدادن و یا فقط تمرین تنفس که فوق العاده تو ریلکس کردن تاثیر داره و خانم فراهانی همیشه تو کلاساشون تاکید فراوان روی دم و باز دم صحیح دارند انجام میدادند درصد سزارین پاین میومد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *