تاریخ امروزآذر ۱۴, ۱۴۰۰

بررسی خاطرات زایمان مادران عزیز و تحلیل علل سخت شدن زایمان (۲)

ادامه نوشتار “بررسی خاطرات زایمان- علت سخت شدن زایمان در ایران”

٢- آیا روش مراقبت و سبک اداره زایمان این مادر گرامی مطابق علم مامایی روز دنیا” روشی با کاهش درد و محتاطانه، ایمن و بی عارضه ” بوده است؟

٣- آیا این مادر عزیز همانطور که تصور می کند واقعا به طور کاملا طبیعی زایمان کرده است؟

در جواب سوال ٢- ابتدا باید گفت الحمدالله ایشان برخلاف برخی از مادرهای دیگر شانس این را داشته است که بطور خودبخود دردهایش شروع شود،

متاسفانه تنها ناآگاهی در مورد زمان مراجعه به زایشگاه و ندادن اطلاعات کافی به ایشان باعث شده است که چند ساعت زودتر مراجعه کردند. همین امر ظاهر کم اهمیت باعث شده تا درد زایمان این خانم مشتاق به اندازه رو به موت شدن زیاد بشود. می بینیم که منجر به سرم فشار زدن بی دلیل و زیاد کردن درد و استرس مادر باهدف سریعتر زایمان کردن ایشان شده است، که اصلا اقدام مناسبی و بی خطری نبوده است.
در علم مامایی وقتی دلیل علمی خاصی مثلا ۴۲ هفته کامل و شروع نشدن دردها یا پارگی کیسه آب وجود ندارد و لازم نبوده که از ابتدای شروع دردها زود و فوری زایشگاه برود. حال که در کلاس به او اطلاعات کافی ندادند تا بتواند صبرکن تا دردهاتون پیشرفت کند و لازم نیست زود بیایی تا فلان علایم خطر را ندارید .
و طبعا او نمیدانسته باید مثل مادرها و مادربزرگ هایمان صبرکند و فوری و سراسیمه زایشگاه نرود.

جواب سوال ٣- متاسفانه ایشان زایمان طبیعی نداشته است با دارو و زور “سرم فشار” زایمان کرده است . می بینیم که زود مراجعه کردن او به زایشگاه منجر به اشکال بعدی ( زدن سرم فشار) شده است، پزشک باید زودتر کارش تمام شود برود حال که به لحاظ علمی اصلا لازم نیست به خانمی که بیماری و مشکلی ندارد در ابتدای شروع دردها مراجعه کرده ،سرم فشار تجویز شود. در خاطراتش نوشته است” دردها غیر قابل تحمل شده بودند!!!!!!!!!!!!!!!!!
نمیدانم چرا اینطور که خانم نوشته کیسه آب سالم بوده لذا دکتر ایشان دلیلی بر عجله نداشته اند چرا به او وقت ندادند؟ صبر و حوصله نکردند؟ و اجازه نداده اند تا خانمیکه این قدر باانگیزه و مشتاق زایمان طبیعی است بطور طبیعی با دردهای خدایی خودش زایمان کند؟!!
هنوز هم متاسفانه همه شاهد هستیم که این اقدامات در بیشتر زایشگاه های کشور به صورت قانونی نانوشته اجرا می شود و به یک عادت بسیار غلط، غیرعلمی و خطرناک تبدیل شده است! هنوز عملا در کشور زایمان بیماری فرض می شود با دارو بی دلیل علمی مثل بیماری درمان می شود.
دکتر مسوییت های زیادی دارد حوصله و وقت صبرکردن ندارد ولی تا وقتی به لحاظ قانونی مسول زایمان طبیعی پزشک است. برخلاف کشورهای اروپایی این وضع ادامه خواهد داشت زیرا دکترها با این دید که باید کاری کنند یا دارو یا جرحی تربیت شده اند
این یک تضاد است از یک سو شعار می دهند زایمان پدیده ای فیزیولوژیک ( که واقعا هس) از یک سو دکتر زنان مسیول قانونی همه زایمان ها است و دیه میلیوین برگردنش است. یا شاید زایو نادانسته از این مسایل ، توقع دارد چون پول بیمارستات خصوصی داده است دکتر جراح زنان حتما کنارش باشد. همه اینها باعث عجله داشتن، اداره غلط و پراسترس در زایمان ها و افزایش درده و استرس زایمان و بیزاری زنان از زایمان طبیعی شده است.

ای کاش در کشور ماهم مانند همه کشورهای اروپایی که مسیول زایمان یک مامای آشنا است یک ماما باشد که خانم را از قبل می شناسد و تا وقتی مسیله غیر طبیعی وجود ندارد از دارو و جراحی برای دستکار یزایمان استفاده شود.
برخلاف ایران در این کشورها زایمان ها با اولویت دادن به “نگرش مامایی” مراقبت و کنترل می شود. در کشورهای اروپایی زایمان نیاز به دارو و جراحی ندارد زیرا تا قوتی علایم غیرطبیعی وجود نداشته باشد اصلا بارداری بیماری درنظر گرفته نمی شود فقط مراقبت می شود و مادر کلاس می رود و مشاوره و راهنمایی می شود.
تولد هر نوزاد یک تجربه بسیار خارق العاده و به یاد ماندنی زیبا نه فقط برای مادر بلکه پدر و مادربزرگ و پدر بزرگ در نظر گرفته می شود که مادر اماده شده خودش فعالانه با حمایت ماما و در کنار همسرش باعشق و آرامش نوزاد را به دنیا می آورد. امروزه با روش های نوین مامایی دردهای زایمان را به لحظات خوشایند و به یاد ماندنی تبدیل شده است. با هدف اینکه مادر و جنین در بهترین حالت روانی و جسمی زندگی داخل رحمی را خاتمه و زندگی خارج رحمی را جشن بگیرند و تولد با اگاهی صبر با شوق و اشک و تجارب بسیار مثبت و خوشایند همراه است. در آن کشورها در درجه اول تلاش می شود سیر طبیعی بارداری و زایمان حفظ شوداین مهم از طریق کلاس های آموزشی مادران و پدران، ورزش های خاص، تمرینات تنفسی و اصلاح عادات غلط صورت میگیرد. تلاش می شود در زمان زایمان با استفاده از تکنیک های غیردارویی مامایی دردهای زایمان طبیعی کمتر بشود ، و همه سعی میکنند نوزاد بطور طبیعی بدون استفاده از،دارو بدون مداخله بی دلیل پزشکی، بدون عجله، بدون دردهای تشدید شده و کشنده به دنیا بیاید.
وقتی عامل زایمان یک دکتر جراح متخصص است طبیعی است بعلت مسیولیته های زیاد و بعلت ماهیت حرفه اش وقت ندارد و عادت ندارد خیلی صبر کند تا کم کم ۵-۶ ساعت دیگر یا ده ساعت دیگر با ناز و نوازش دهانه رحم زایو باز شود لذا دستور می دهد به ماما که با دارو کمکش کنید با اولویت نگرش پزشکی در کشور همه تصور میکنند باید حتما کاری کنند تا زودتر زایمان تمام بشود چرا ؟ چون زایمان مثل بیماری درمان میشود چرا چون مادر و پدر در مراکز خصوصی مسیولیت سلامتی را از جراح زنان میخواهند و دیه زیادی برگردن جراح است.
به این دلایل ریشه ای در اتاق زایمان ایران اغلب دیده میشود به نوعی عجله و اضطراب بیهوده دارد زایو باید زود بزاید. تخت خالی شود و همه خیالشون راحت و دنبال کار خود بروند. این ها از دلایلی هستند که چرا در بخش زیمان بیشتر استرس و عجله وجود دارد و چرا علی رغم تاکید مسولین وزارت بهداشت بر لزوم انجام زایمان فیزیولوژی اینقدر مادران را سر زایمان اذیت میکنند ؟!! این روش زایمان با زور دارو است که باعث افزایش درد و سختی زایمان و خاطرات منفی و وحشتناک از زایمان در ایران شده است. همانطور که مادر عزیز نوشته اند:این یعنی مرگ!!! تحمل درد. نه اصلا!!! دیگه بریده بودم دیگه یادم نیست بین دردهای کنترل کنم همراهام نبودن جیکار میکردم ؟!

این اقدامات زجر دهنده در حالی انجام می شود که در کتب علمی مامایی اکیدا تاکید می شود وقتی زایو به علت شروع دردهاش مراجعه کرده است مراقبت همراه صبر و دخالت نکردن بهترین نتایج زایمانی را به همراه دارد.

ولی شاهد هستیم ایشان در یک مرکز مجهز در تهران متاسفانه همانند روش بی رحمانه زایمان در گذشته که اغلب جهت سریعتر زاوندن مادر، بی دلیل اقدام به تزریق سرم فشار می شد. درد و سختی زایمانش را بیشتر کردند. حال که در اغلب مواقع این اقدام بیهوده تنها باعث سخت شدن و تشدید دردهای زایمان و خستگی و بیزاری زن از زایمان می شود و البته سلامت جنین را هم به خطر می اندازد. ایشان شانس اوردند بچه افت قلب پیدا نکرد یا مدفوع در شکم نکرد و عامل زایمان مجبور به سزارین اورژانسی نشدند

سالهاست بعنوان ماما شاهدیم هنوز هم خیلی مواقع سرم فشار بدون علت علمی تجویز می شود،با رواج این اقدام غلط زایمان را سخت و دردها را غیرقابل تحمل میکند. احتمالا وقتی دهانه رحم ایشان یک سانت باز شده منظور از تزریق سرم فشار این است تا ایشان زودتر و سریعتر زایمان کند تا تکلیف خودش و عامل زایمانش روشن بشود ، با کمال تاسف این اقدام غیر علمی به وفور در زایشگاه های ما هنوز انجام می شود سرم فشار باعث تشدید دردهای مادر و زجر بیهوده او شده است، بهتر میدانید که هر دارویی عارضه ای دارد، لذا تزریق هر دارویی به زایو باید دلیل علمی داشته باشد، سرم فشار ممکن است باعث افت قلب جنین و سزارین او میشد!

– علی رغم رفتار آرمش بخش و جو خوب ماماهای اتاق زایمان، متاسفانه فقط بعلت عجله پزشک به زیاد کردن دردها با داروزتا حدی انجام شده است که این مادر معصوم در توصیف دردهاش از کلمه مرگ و مردن استفاده میکند، باعث تاسف است که بی دلیل دردهای بسیار بد و سختی را تجربه کرده است، سوال علمی این است وقتی کیسه آب مادری پاره نشده و علامت خطری موجود نیست چرا باید با تجویز سرم فشار کاری کرد تا درد زایمان زیاد بشود برای مادر عزیز تحمل درد طبیعی زایمان کم بوده است دکتر محترم بیهوده زیادش هم کرده است تا زایمان همانجور که نوشته است مانند دیدن مرگ و وحشتناک شده است!!
strong>جمه بندی: نکته اصلی این است این مادر زایمانش “طبیعی” نبوده است فقط از کانال واژن بوده، زایمان طبیعی یعنی دردهای زایو خودبخود ادامه پیدا کند و طبق قدرت بدن خودش ، دهانه رحم نرم نرم باز و جنین بسلامت خارج شود، متاسفانه زایمان ایشان زایمان غیر طبیعی یعنی با زور سرم فشار بوده است، که همین امر غلط و منسوخ باعث افزایش ترس بقیه مادران از زایمان طبیعی می شود حال که به لحاظ اخلاقیذو علمی عاملین زایمان مجاز نیستند برای کوتاه کردن زمان زایمان به زایو سرم فشار بزنند.
ان شالله خدا توفیق بدهد با ادامه آموزش ها در سایت و کلاس بارداری وتلاش در جهت افزایش آگاهی مادران و پدران کمک کنیم تا مسیولین مراقبت زایمانی علمی تر و اصولی تر از زایمان مراقبت بکنند و بخاطر زودتر خالی شدن اتاق زایمان و تمام شدن کارشان به کسی سرم فشار نزنند!
شعله فراهانی –
کارشناس ارشد آموزش مامایی و مدرس روش های خوشایند و آسان زایمان

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

 1. شبنم پاسخ

  در درجه اول باید اعتراف کرد که رفتار و محبت ماما (همراه) نسبت به پزشک زنان هنگام زایمان خیلی فرق میکنه و ابن فرق باعث افزوده شدن و یا متاسفانه از دست رفتن اعتماد به نفس زائو میشه درجه دوم مامای همراه شما رو ترغیب میکنه به اینکه با شناختن فیزیولوژیک بدن ( شرکت در کلاس های آمادگی زایمان )و اتکا به توان خودتون این حس لذت بخش مادر شدن رو برای خودتون به خاطره تبدیل کنید.
  حالا که دکتر هایی امثال خانم فراهانی و … با مطالعه و … اصرار به ارگان های ذیربط تواتسته اند در بعضی مناطق فرصت تشکیل اینچنین کلاس هایی را به صورت رایگان در بیمارستان خصوصی ایجاد کنند واقعا” حیفه که از دست بدید.
  تجربه شخصی من بعد از ۴ جلسه شرکت در کلاس در ۳۶ هفتگی به بعد داشتن روحیه مضاعف، لحظه شماری برای زایمان طبیعی و از همه چیز مهم تر اون کسالت و کرختی و سنگینی مادران پابه ماه رو به هیچ وجه ندارم.

 2. farzaneh پاسخ

  سلام به همراهان گرامی

  متن واقعا عالی و مفید و کاربردی بود😊😊😊

  من به عنوان یک خانم روانشناس که یک تجربه بسیار خوب و خوشایند از زایمان فیزیولوژی بعداز آمادگی کامل بدنی و ذهنی با شرکت در کلاس بارداری و در کنار همسر و مامای همراهم (خانم فراهانی) داشتم فکر میکنم یکسری عوامل در آسان شدن و خوشایند شدن زایمان و جلوگیری از سخت شدن آن بسیار دخیل است :

  ۱٫ شرکت در کلاسهای آمادگی زایمان و رفع هرکونه ترس و نکرانی
  ۲٫ انجام نرمش ها و ورزش ها و تنفس های دوران بارداری و آمادگی برای زایمان.
  ۳٫ اصلاح عادات غلط و عادات غذایی و داشتن تغذیه متنوع و متعادل و طبیعی.
  ۴٫ حفظ آرامش در طول بارداری و بالاخص موقع زایمان و عدم جیغ و داد کردن موقع درد ها و ترس و استرس نداشتن و انجام نرمش ها و تنفس ها موقع درد.
  ۵٫ حضور همسر در هنگام زایمان که بسیار آرامش بخش و خوشایند است البته به شرطی که خونسردی خود را حفظ کرده و با انجام ماساژها و حمایت ها به روند زایمان کمک کند( لازم است در طول بارداری همسر خود رو از لحاظ روحی برای پذیرش چنین امری آماده کنید).
  ۶٫ حضور مامای همراه باتجربه و آشنا با مادر و ماهر در تسهیل زایمان بسیار بسیار موثر است.
  ۷٫ عدم مراجعه زود هنگام به بیمارستان در تاریخ احتمالی (۴٠هفته)، خیلی مواقع همان روز زایمان انجام نمی شود موقع زایمان در صورت نداشتن علایم خطر…. و اجازه بدین درد ها تند بشه و در منزل یا بیرون از منزل خودتون رو مشغول کنید و از مراجعه زود هنگام خودداری کنید تا روال زایمان خیلی طولانی و خسته کننده نباشه… من باخانم فراهاتی در تماس تلفنی بودم و علایم و وضعم را گزارش میدادم و طبق توصیه ایشان صبر کردم تا علایم اصلی زایمان فعال شروع شود

  ۸٫ برخورد کردن با زایمان طبیعی به صورت یک امر طبیعی و الهی و نگرش مثبت داشتن و پرهیز از استرس و همکاری با عوامل زایمان و ماما موقع زایمان به جای ترس و شلوغ کاری…
  فکر میکنم اگر حضور و حمایت و کمک های همسر و مامایی مهربان و دلسوزی که از قبل در بارداری می شناختم و بهش اعتماد کامل داشتم، نبود شاید من هم نمی توانستم زایمانی آسان و خاطره انگیز را تجربه کنم، زیرا اکثر خانمهای دوستان و اقوام من به روش دیکری زایمان کرده بودند و یا سزارین شده بودند و شنیده های آنها به من استرس وارد می کرد. روزهای آخر که منتظر شروع زایمان بودیم توصیه های نهایی خانم فراهانی و ارتباط دایم با ایشان و در تماس بودن ما باهم باعث شد تا علاوه بر حفظ سلامت خود و جنین زود بستری نشوم و مداخله دارویی در زایمان من انجام نشد و جهت کاهش دردهام از توسط ماما و همسرم روش های ماساژ و ابدرمانی و وضعیت های مختلف زمان زایمان برایم استفاده کردند تا بتوانم دردها را تحمل کنم و با آرامش ذهن و جسم در کنار همسرم بدنم را رها کنم تا زایمانم سخت و ناخوشایند نشود.

  با آرزوی ترویج و گسترش زایمان فیزیولوژی خوشایند در ایران و در سراسر دنیا و لذت بخش و زیبا شدن تجربه زایمان برای مادران جوان هموطن..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *