تاریخ امروزفروردین ۲۷, ۱۴۰۰

حقایق علمی در مورد زایمان سزارین

امروزه با مادران زیادی رو به رو می شویم که از ترس درد زایمان به پزشک خود اصرار می کنند که انها را جراحی کنند از سوی دیگر با زن های جوان و مسنی که سزارین شده اند و اکنون از عوارض و سختی های ان گله مند هستند هم مواجهه می شویم ایشان بیان میکنند ما نمی دانستیم که در سزارین این مشکلات ممکن است پیش بیاید کسی به ما نگفته بود شما را به خدا به زنان جوان بگید که بدنشان را زیر تیغ جراح بی دلیل ندهند.
آیا مادر و همسرش حق ندارند قبل از زیر تیغ قرار دادن شکم زیبای خانم، خطرات و عوراض کوتاه مدت و دراز مدت آن را بر سلامتی مادر و سلامت نوزاد برای تمام عمر بدانند؟!

زایمان سزارین یک عمل جراحی وسیع است که بسیار زیاد و بی رویه در کشور انجام می شود در این عمل جراحی خطرناک شکم و رحم مادر در چند لایه باز می شود و احشائ داخلی دستکاری میشود هر عمل جراحی این چنینی خطرات بالقوه ای دارد بعد خروج جنین سپس لایه ها باید لایه به لایه و با دقت دوخته شود.
عوارض جراحی سزارین شامل عوارض یا خطرات مادری
ب- عوارض یا خطرات نوزادی
در این مقاله به عوارض مادری این عمل جراحی بزرگ می پردازیم.

١- درد شدید بعد عمل و بستری شدن مادر بعد از جراحی
٢- احتمال مرگ مادر در اثر جراحی سزارین در کشورهای پیشرفته و در کشورهای در حال توسعه ٢-٣ برابر زایمان طبیعی است.
٣- احتمال عفونت محل جراحی و بازشدن زخم خیلی بیشتر از زایمان طبیعی است.

hqdefault
۴- اتلاف و از دست دادن خون بسیار بیشتر از زایمان طبیعی است
۵- امکان صدمه و بریده شدن حالب یا میزنای یا سایر اعضا محوطه لگن وجود دارد (حالب مجرایی است که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند )
۶- افزایش خطر جفت سر راهی و چسبندگی جفت در بارداری بعدی

٧- افزایش میزان ناباروی – نازایی خانم بعد از جراحی سزارین که اغلب بعلت عفونت مخفی یا آشکار و یا چسبندگی بدون علامت رحم ویا لوله های رحمی بعد از جراحی می باشد.
٨- افزایش خطر “برداشتن رحم مادر ” هیسترگتومی بعلت عفونت یا خونریزی و عقیمی غیرقابل برگشت و مادام العمر مادر
©2010 Patti Ramos - Cesarean Repair - low res
۹- تمام این عوراض و خطرات مذکور دربارداری دو م و سوم و با تکرار جراحی سزارین بیشتر و بیشتر می شود. عوارضی نظیر: درد بعد عمل جراحی و خونریزی، عفونت و احتمال چسبندگی داخل رحمی یا بدنه رحم به احشا شکم به شدت افزایش می یابد و احتمال چسبیدن جفت و جدا نشدن بعد تولد نوزاد ، خونریزی و مرگ مادر بیش از از یک بار جراحی است.
celebrity-c-section-scar
لینک زیر “عوراض سزارین “در سایت “بارداری آمریکایی” و دومی یک سایت علمی در مورد مقالات پزوهشی که در مورد خطرات کوتاه مدت وب لند مدت سزارین در جهان منتشر شده است
مادران عزیز قبل تصمیم به جراحی انتخابی سزارین لطفا مطالعه بفرمایید.

http://www.medscape.com/viewarticle/739458_4

Risks of a Cesarean Procedure

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *