تاریخ امروزدی ۲۸, ۱۴۰۰

هیپوگلیسمی نوزاد _افت قند خون در بدو تولد

حمایت از تغذیه با شیرمادر در خلال مشکلات طبی نوزاد

هیپوگلیسمی _ اختلال کمبود قند خون

در درمان هیپوگلیسمی نیز باید بر حفظ تغذیه انحصاری با شیرمادر تأکید نمود. در هیپوگلیسمی خفیف و متوسط نوزاد در ۳ ساعت اول تولد (قند خون ۲۸ تا ۳۹ (mg/dl) تغذیه مستقیم از پستان مادر و تماس پوست با پوست اولین مداخله است. چنانچه پستان گرفتن و مکیدن مؤثر نباشد یا اندازه گیری مجدد قند خون حاکی از هیپوگلیسمی پایدار است مداخله بعدی تجویز ۳ تا۱۰سی سی شیر دوشیده مادر است. اگر شیر دوشیده مؤثر نبوده و هنوز قندخون بین ۲۸ و۴۰ باشد، شیر مصنوعی به وسیله ای غیر از بطری داده می شود ( بعداز زایمان دوشیدن شیر با دست موثرترین و سریع ترین روش دوشیدن است). در هیپوگلیسمی شدید ( قندخون کمتر از ۲۸میلی گرم) باید تجویز دکستروز ۱۰% وریدی بدون تأخیر انجام شود همچنین در سایر مواردی که تغذیه دهانی با شکست مواجه می شود. از طرف دیگر باید تغذیه از پستان بدون هیچ محدودیتی انجام شود.

نوزادان نارس

9

در این نوزادان توجه به قند خون ، زردی و دمای بدن مهم است. تماس پوست با پوست به لحاظ تأثیر در موفقیت تغذیه از پستان و ثبات فیزیولوژیک حائز اهمیت است. نوزادان باید ۸ تا ۱۲ بار در شبانه روز تغذیه پستانی داشته باشند و اگر زود به خواب می روند در صورت لزوم بیدار شوند. اگر نتوانند به طور مؤثر از پستان تغذیه کنند باید با شیردوشیده شده تغذیه شوند. برای بعضی از این نوزادان استفاده از رابط فوق العاده نازک سیلیکونی کمک کننده است.

اگر نوزادان مشکل تنفسی نداشته و دمای بدنشان ثابت و نیاز به مراقبت ویژه نداشته باشند، اجازه داده شود با مادر هم اتاق بوده و با او تماس پوست با پوست برقرار کنند. چنانچه نیاز به پایش وجود دارد و در صورتی که شرایط طبی اجازه دهد می توان تماس پوست با پوست را نامحدود برقرار نمود. اگر نوزاد تمایل به مکیدن پستان دارد و مشکل تنفسی و طبی ندارد باید اجازه داد هر مدت بخواهد بمکد.
دوشیدن شیر را باید زود شروع کرد چون تغذیه مستقیم از پستان روز ۲ تا ۳ ممکن است کند و آهسته تر شود.
دوشیدن شیر در روزهای اول و دوم با دست و سپس از شیردوش الکتریکی بیمارستانی استفاده شود.
بهترین شیرکمکی، شیردوشیده خود مادر است.
اگر نوزاد نمی تواند پستان را در دهان نگهدارد استفاده از رابط فوق العاده نازک سیلیکونی ممکن است مفید باشد .
منبع :shiremadar.com

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

  1. شبنم پاسخ

    دکتر راسته که توی سزارین چون مادر بیهوش هستش و نمیتونه شیر بده و نوازاد قند خون پیدا میکنه بعضی بیمارستان ها شیرخشک به بچه میدن؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *