تاریخ امروزخرداد ۲۶, ۱۴۰۰

نکات مهم در شیردهی موفق

۱- شرکت در کلاس دوران بارداری و آموزش شیردهی.

۲-تماس پوست با پوست بلافاصله بعد از زایمان

۳- اجتناب از دادن شیرخشک در مواردی که مشکل یا بیماری در نوزاد وجود دارد

نکته بسیار مهم :مادران و پدران عزیز دقت کنند، زمان یکساعت اول تولد یک فرصت طلائی برای تغذیه موفقیت آمیز از پستان مادر است لذا مادرانی که سزارین می کنند اغلب تا ۲-۳ ساعت روی سینه مادر گذاشته نمیشوند بنابراین خیلی بیشتر در شیردهی به مشکل برخواهند خورد

۴- علاو بر زود شروع کردن، تغذیه پستانی بدون محدودیت قویا” توصیه می شود.

آمادگی های قبل اززایمان برای شیردهی
خانم ها معمولا” برای شیردادن ، قبل از بارداری یا در ۳ ماه اول بارداری تحت تاثیراطلاعات و تجارب قبلی تصمیم می گیرند که شیر بدهند یا نه . تأثیر تشویق و ترغیب گروه پزشکی که در دوران بارداری با مادر سروکار دارند برشیردهی مادر حائز اهمیت است. در پژوهش های انجام شده روی زنانی که کمترین احتمال شیردهی در آنها مطرح بود ، دیده شد که در اثر ترغیب و تشویق در دوران بارداری میزان شیردهی افزایش پیدا می کند.

افزایش این میزان در زنان کم درآمد ، جوان و کم سواد ۳ برابر ، در زنان سیاه پوست ۵ برابر و در زنان بدون شوهر ۱۱ برابر بود.
اجرای ۱۰ اقدام بیمارستان های دوستدار کودک نیز موجب افزایش آمارهای تغذیه با شیرمادر می شود. اقدام سوم بیمارستان های دوستدار کودک حاکی از آگاه کردن زنان باردار از اهمیت تغذیه با شیرمادر است و مؤثرترین روش آموزش ، آموزش تکراری براساس نیاز ، بین مادر و کادر پزشکی می باشد. همچنین برگزاری بسیج های تبلیغاتی شیرمادر از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

ویزیت دوران بارداری و حمایت جامعه
توصیه می شود مادر در دوران بارداری به همراه همسرش ، توسط پزشک اطفال ویزیت شود تا علاوه برآشنایی خانواده با عملکرد پزشک اطفال، از بهترین چیزی که می تواند سلامت کودک وسلامت ذهن او را ارتقا بخشد یعنی شیرمادر مطلع گردد. نظر پزشک اطفال نیز می تواند در تصمیم گیری مادر در تغذیه فرزندش مؤثر باشد.
شرکت درکلاس های آموزش دوران بارداری و شیردهی ، معرفی کتاب و انجمن های مربوطه نیز می توانند کمک کننده باشند.
images (18)

http://shiremadar.com
دکتر خلیل فریور – متخصص کودکان
منتشرشده در فصلنامه شیرمادر – شماره ۵۳و۵۴ – بهار و تابستان ۱۳۹۲

 

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *