تاریخ امروزدی ۲۸, ۱۴۰۰

آموزش ورزش در دوران بارداری + ویدیو کامل

ورزش در دوران بارداری مهم ترین اقدامی است که شما مادران باردار برای سلامتی خودتان و کودکت عزیزتان باید انجام دهید. در ادامه این مقاله با مامای همراه ، همراه باشید تا آموزش ورزش در دوران بارداری را باهم ببینیم و در روزمره خودمون در این دورانی که در خانه به سر میبریم انجام بدیم تا همیشه سالم بمونیم.

آموزش ورزش در دوران بارداری

 

اشتراک‌گذاری

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

 1. زینب راد پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرامی خانم فراهانی ومامانای نازنین با توجه به تجربه خوشایند زایمانم با مامای مهربونم باید عرض کنم داشتن ورزش ونرمش کافی ومناسب لازمه ی یه بارداری و زایمان طبیعی و لذت بخشه همیشه این نکته رو خانم فراهانی تو کلاسا بمون متذکر میشدن که مثلا فلان نرمش که یادتون میدم در کدوم مرحله از درد زایمان کمکتون میکنه ولی من متوجه اهمیت موضوع نمیشدم تا وقت زایمان کاربردی بودنشونو لمس کردم واقعا کمک کنندس.هم برا کنترل دردا هم برا به دنیا اومدن نی نی درست مثل ورزشکار ی که با آمادگی کامل واعتماد به نفس وارد مسابقه میشه وپیروز میشه ونقطه ی مقابلش ورزشکاری که بدنشو برا مسابقه آماده نکرده باشه با روحیه ای ضعیف همون اول کار حذف میشه.

 2. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

  سلام زینب جان. ممنون از محبت و توجه شما که تجارب خوبتونو را در اختیار سایر مادران می گذارید
  چقدرشفاف و کاربردی توضیح دادید. بله واقعا همینطور است که امادگی جسمی و روانی برای زایمان و داشتن بارداری با ارمش و حفظ زیبایی بدن زن بسیار لازم و حیاتی است
  صرف نظر از نوع زایمان خانم که نرمش ها به آسان شدن زایمان و نرم خارج شدن جنین از بدن مادر بسیار کمک می کند ، موضوع مهم دیگر حفظ زیبایی و تناسب اندام خانم در بارداری می باشد.، این امر بدون آموزش صحیح و تمرین نرمش های یارداری توسط مربی بارداری و آمادگی زایمان اصلا میسر نیست.

 3. رقیه پاسخ

  سلام خدمت مامای عزیز.من ۸ماهه باردارم .زایمان اولم سزارین بود فقط به خاطر ناآگاهی خودم وبیمارستان این عمل را انجام دادم ابتدا کیسه آبم پاره شد چون بعداز ۲۴ ساعت درد زایمان نداشتم ودهانه رحمم باز نشده بود سزارین شدم.دوست دارم اینبار طبیعی زایمان کنم .اگه میشه بهم بگید چیکار باید انجام بدم .با تشکر

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام و پوزش از شما و بازدید کننده های عزیزمان، بخاطر مدتی که ایران نبودم بعد از مراجعت هم وقت نکردم سایت را به روز کنم.

  2. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   حقیقت این است که در کشورهای اروپایی و امریکا، استرالیا و کانادا از ٣٠ سال قبل روش زایمان طبیعی بعد از سزارین وجود داشته است! آمار جهانی نشان می دهد در حدود ٧٠-٨٠ درصد خانم ها بعد از یک حتی ٢ بار جراحی سزارین زایمان طبیعی موفقیت آمیزی را تجربه می کنند. به عنوان مامای قدیمی حامی زایمان بدون ترس و با روش خوشایند خوشحالم که امروزه در کشور ماهم، با افزایش آگاهی زنان باردار و همسرانشان از عوارض مادام العمر وغیرقابل جبران “زایمان از طریق جراحی وسیع سزارین” روش زایمان طبیعی بعد از سزارین خیلی مورد توجه مادران و خانواده ها قرار گرفته است.

   عزیزم شما مانند بقیه باردارهای نازنین باید در کلاس بارداری شرکت کنید، حتما نرمش های خاص را زیر نظر مامای همراه یا مربی بارداری تان انجام بدهید و روش های غیر دارویی کاهش درد را فرا بگیرید تا احتمال موفقیت در زایمان طبیعی تان را افزایش بدهید، نحوه کنترل دردها و شناخت علایم خطر و نشانه های زایمان ظبیعی را فرا بگیرید. علایم اصلی و کاذب زایمان طبیعی را بیاموزیید و بتوانید بدون استرس و ترس علایم طبیعی زایمان را از نشانه های غیر طبیعی تشخیص بدهید. مثلا بدانید آیا ترشحات که از دهانه رحم در ماه آخر بارداری شما خارج می شود ناشی از سوراخ شدن کیسه آب است یا فقط افزایش طبیعی ترشحات است. و بعد از پاره شدن کیسه آب چه اقدامی می توانید انجام بدهید و یا ندهید خلاصه همه این ها در کلاس بارداری با کیفیت به مادران آموزش داده می شود.
   به خاطر داشته باشید که شما حتما می بایست با پزشک متخصص زنانی ک در زایمان طبیعی بعد سزارین تجربه و نظر مثبت دارد هم مشورت کنید! پزشکی که جهت زایمان طبیعی وقت کافی میگذارد و با مامای همراه زایو همکاری خوبی دارد. و در استفاده از روش های کاهش درد غیر دارویی زایمان مانع ایجاد نمیکند بلکه با دید مثبت فرصت و زمان کافی به زایو و سیر زایمان می دهد.

  3. مریم پاسخ

   سلام خدمت استاد گرامیم و رقیه جان
   رقیه جان من هم مثل شما زایمان اولم سزارین بود وخودم بامیل خودم سزارین رو انتخاب کرده بودم درصورتیکه برای زایمان طبیعی هیچ مشکلی نداشتم!
   یکسال پیش باخانم فراهانی وکلاسهاشون آشنا شدم وباکمک ایشون وآموزش هاشون وحمایتشون به لطف خداتونستم زایمان دومم روطبیعی و کاملا فیزیولوژیک انجام بدم!
   الان هم از انتخاب خودم که کاملا آگاهانه بود به هیچ عنوان ناراضی وپشیمان نیستم وخداروشاکرم که کمکم کرد وخانم فراهانی رو تومسیرم قرار داد تا ایشون چشمم روباز کنن تا لذت زایمان طبیعی رودرک کردم!
   رقیه خانم گفته باشم که حتما اگر قصد زایمان طبیعی دارید توکلاسهای بارداری شرکت کنید و نرمش ها وتنفس ها رو آموزش ببینید وتمرین کنید ! چون همینطور که دوستانم تاکید کردن این تمرین ها وتنفس ها واقعا کمکتون میکنه و ازدردها به راحتی عبور میکنید!
   خانم فراهانی عزیزم باااااازم ازتون ممنونم ودست توانمند ومهربونتونو می بوسم

   1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

    ممنون مریم نازنین و شاگرد کلاس بارداری عزیزم
    سپاس از صبر ، درایت و همت و تلاش آگاهانه و عاشقانه ات که باعث شد بتوانی علی رغم مساعد نبودن شرایطتت و جنین ۴ کیلویی و درشت، بتوانی بعد از زایمان اول سزارین بار دوم بعد ١٣ سال به طور طبیعی زایمان کنی! من باید از شما متشکر باشم که همه سختی های را به جان خریدی و باوجود ترافیک و دوری راه هفته های زیادی از حوالی هفته ٢٠ تا تقریبا اواخر بارداری کلاس های آمادگی زایمان مرا اومدی، تمرین های نرمشی و تنفسی یادگرفتی و مرتب انجام دادی و با دیدن فیلم زایمان زنهای کشورهای دیگر عکس و اسلاید و توضیحات مربی زایمانت آموختی که بدنت چطور کار میکند، در کلاس ها با دیدن و شنیدن داستان زایمان خانم های همکلاسیت اینقدر به تفاوت در روش مراقبت مامایی آکاه شدی که در نهایت با یک عزم قوی برای زایمان طبیعی بعد از سزارین رفتی! یادمه در شب زایمانت با نگرانی به من زنگ زدی که کیسه آبت پاره شده و راهنمایی خواستی و اصرار داشتی باتوجه به تغییر محل کارم، سوال کردی کدوم بیمارستان میروم و راحت تر میشه که زایمانت را انجام بدیم تا شما همونجا را انتخاب کنی ، گفتی که خانم دکتر جراحم هر دو بیمارستان قرار داد دارد، خانم فراهانی من میخواهم حتما شما سر زایمانم مامای همراهم باشید، و خوشحالم که شاهد بودم چطور صبورانه و عاشقانه دردهای شیرین زایمان طبیعی را به جان خریدی تا با کمک خدا و تلاش تیم زایمانت و خودت توانستم بلافاصله بعد از زایمان فیزیولوژیک دختر نازنینت او را فوری و راحت بر سینه و آغوش گرمت قرار بدهم ، و تو طعم لذتبخش دومین مادر شدنت را بدون دردهای وحشتناک برش جراحی سزارین تجربه کنی، واقعا باعث افتخار من است که مراقب، مربی زایمان و مامای همراه و یارت در آن دقایق سرنوشت ساز و دستیار زایمانت و شاهد صحنه تولد نوزاد زیباتون بودم!

 4. زهرا سادات پاسخ

  سلام خانم فراهانی عزیز
  بابت زایمانم خیلی نگرانم. زایمان اولم حدود دو و میمد سال پیش بود و الان نزدیک زایمان دوم هستم.دکتر گفته نمیتونم طبیعی زایمان کنم و علتش اینکه زایمان اولم سزارین بود البته به گفته دکترم اون موقع دهانه رحم اصلا باز نشده بود و من دوازده ساعت درد کشیدم و کیسه ابم داشت خشک میشد. اون موقع هم دوست داشتم طبیعی زایمان کنم ولی خب نشد. ولی حالا دارم تمام سعیمو میکنم که طبیعی باشه اینبار. به نطر شما با این شرایط امکان زایمان طبیعی هست؟ ورزش هم میکنم.

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام بله عزیزم معلومه که امکان طبیعی هست و باید بهت کمک کنیم تا طبیعی زایمان کنی، بامن تماس بگیر، دو هفته قبل یکی از باردارهای خوبمون که در زایمان اول سزارین شده بودند، دومی را طبیعی به دنیا آورد. باید شروع و علایم زایمان را در کلاس بارداری یاد بگیرید و اینکه از روش های طبیعی برای کمک به آسان شدن و کم شدن درد زایمان استفاده کنیم

  2. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام زهرا جان شما فقط نگران هستی و نمیدانی بدنت چطور کار میکند، البته اطلاعات درستی معمولا به مادران نمیدهند، گفتن ایکه کیسه اب خشک میشه و اینها بیشتر باعث ترس مادرها می شود، معمولا در کشور ما گاهی نمیزارند سیر طبیعی یک بارداری کامل بشود و زود شروع کردن زایمان قبل اینکه خود خلقت زایمان را شروع کرده باشد یک کار غیر علمی که به سخت شدن زایمان و افزایش جراخی پر خطر سزارین منحر شده است این روش که دهه های اخیر رایج شده باعث شده است که زایمانها سخت بشود همین امر ظاهرا ساده که بدون شروع شدن دردها و علایمی از زایمان خانم های باردار زودتر بستری می شوند، به نوعی مداخله بی رویه دررغیر زایمان است، حال که مادر باید آموزش ببیند علایم خطر را بداند، تمرینات بدنی و تنفسی مناسب داشته باشد و حرکات جنین را چک کند و اغلب موارد بعد از تاریخ احتمالی زایمان همون ۴٠ هفته کافیست فقط از نظر کنترل حرکات جنین و ضریان قلب مراقبت بشود و،،، فقط و فقط مادرانی که واقعا مشکلی دارند بستری بشوند، نه همه را بترسانیم زود بستری کنیم، خوب معلومه دهانه رحم بسته براحتی باز نمی شود براحتی باز می شد که بچه از درونش بیرون میفتاد و کامل نمی شد

 5. ترنم پاسخ

  با سلام و روز بخیر من بارداری اولمه و ۵ماهمه اگ میشه راهنمایی کنید ک چطوری میتونیم با خانم فراهانی و رقیه جان و روشهاشون برای یک زایمان طبیعی راحت آشنا بشیم خیلی ممنون

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام ترنم جان می توانید به کانال تلگرامی ما بیایید@mamayehamrah یا به شماره ۰۹۱۲۵۷۰۳۱۹۶ هفته بارداری و نام و نام فامیل خود و درخواست خود را پیامک بزنید

 6. ژیلا پاسخ

  با سلام و خسته نباشید .
  من تو هفته ۳۴ بارداری هستم .به علت فیبرومهایی که داشتم دکترم ورزش رو برام محدود کرد و یه جورایی منع ولی چون در مدت بارداریم خونریزی نداشتم میخوام دو سه هفته ورزش های مناسب برای یک زایمان طبیعی رو انجام بدم تا موقع زایمان درد کمی داشته باشم.
  لطفا بفرمایید که چه ورزشهایی مناسبه و اثر خوبی داره

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام و عرض معذرت مدتی قادر به پاسخگویی در سایت نبودم، ان شالله موفق شده باشید که یک زایمان ایمن داشته باشید منتظر شنیدن خبر تجارب مثبت و یا احیانا منفی زایمان و شیردهی شما عزیز هستیم🌺

  2. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام معذرت از تاخیر در ارسال پاسخ شما،
   مدتی سایت قطع بود
   گلم شما باید آموزش ببینید توسط مربی بارداری، می توانید واتساپ پیام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *