تاریخ امروزاردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰

سونوگرافی ۳ ماهه اول بارداری با بروز اوتیسم مرتبط است.

محقیق دانشگاه واشنگتن اعلام کردند: سونوگرافی ۳ ماهه اول بارداری با بروز اوتیسم مرتبط است. تشخیص بارداری در سه ماهه اول با استفاده از امواج فراصوت با علایم اوتیسم مرتبط بوده و موجب افزایش شدت این اختلال خواهد شد.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، در تحقیق صورت گرفته توسط “محققان پزشکی دانشگاه واشنگتن” و “موسسه تحقیقاتی کودکان سیاتل” مشخص شد قرار گرفتن مادر در برابر امواج فراصوت در سه ماهه اول بارداری با افزایش علائم اوتیسم و همچنین با تغییرات ژنتیکی این اختلال مرتبط است به همین دلیل سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) توصیه می‌کند فقط در مواقع ضروری و لازم از سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری استفاده شود.

پیر مراد از دانشگاه واشنگتن و جراح اعصاب در سیاتل اظهار کرد: نتایج تحقیق ما رهنمودهای بارداری FDA است. اطلاعات گردآوری شده در این خصوص ارتباط امواج فراصوت در سه ماهه اول بارداری با” بیماری اوتیسم” را بیان می‌کند و فعلا نتایج مربوط به سه ماهه دوم و سوم نیست. سارا وب محقق پزشکی از دانشگاه واشنگتن اظهار کرد: تحقیقات روانشناسی و علوم رفتاری در تلاش هستند علت ابتلا به اوتیسم را دریابند. هدف این تحقیق علت وخیم بودن علائم اوتیسم در برخی کودکان و تفاوت این مورد در آنها است.

وی افزود: ما بر خطرناک بودن سونوگرافی سه ماهه اول تاکید نداریم، اما قرار گرفتن مادر و جنین در برابر این امواج به دلیل آسیب‌پذیر بودن جنین توصیه نمی‌شود. این تحقیق اولین تحقیق در زمینه تاثیر امواج فراصوت بر جنین نیست. در سال ۲۰۱۴ نیز این گروه با همکاری چند محقق دیگر از تاثیر امواج فراصوت بر علائم اوتیسم اطلاع دادند.

اشتراک‌گذاری

سلام به همه مامان های باردار گل و پدرهای مهربان. من شعله فراهانی - کارشناس ارشد مامایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در خدمت شما و در کنار شما هستم تا با یاری و همراهی همدیگر یک دوره بارداری با آرامش، بدون استرس و در بهترین حالت سلامت روانی و جسمی را داشته باشید و در نهایت به رشد و تولد یک نوزاد قوی، شاد و سالم در رحم خود کمک کنید و با خواست خدا زایمانی ایمن، کم عارضه، خوشایند و بسیار خاطره انگیز را تجربه کنید.

یک نظر

  1. شعله فراهانی نویسنده پاسخ

   سلام گلم امیدوارم با گسترش اگاهی همه مادران و همسرانمحترمشان بدانندکه
   ۱- انتخاب هر روش زایمان سزارین و طبیعی، حتی انجام برخی آزمایش ها، سونو گرافی، عکس رادیولوژی و خوردن هر داروی شیمیایی حتی ویتامی بالقوه دارای مزایا و معایبی می تواند باشد.
   ۲- لازم است والدین با تلاش و توجه به افزایش دانش خود اقدام کنند. تا با سنجیدن همه جوانب در مورد سلامت مادام العمر خود و بچه شان آگاهانه تصمیم بگیرند.

   ۴زیرا والدین آگاه فقط می توانند مسیولیت سلامتی خود و فرزند دلبندشان را بهتر برعهده بگیرند. نه اینکه کورکورانه همه تصمصیمات را برعهده پزشک پرستار و مامایی واگذار کنند که شاید تا اخر عمر از عوارض نوع درمان و مراقبت در بارداری و زایمان بر سلامت مادر و کودک ان خانواده بی خبر باشند.

   ۵-برخی مواقع از کادر درمانی- پزشکی که ممکن است همیشه مطابق شواهدعلمی عمل نکنند، هر توصیه ای را چشم بسته قبول نکنند.
   ۶- خود والدین ممکن است یا با داشتن باور غلط یا اطلاعات غیرعلمی از توصیه های دلسوزانه ماما یا پزشکی که در شرایط بحرانی زایمان می خواهد واقعا بهشان کمک کند با بی توجهی عبور کنند.

 1. فهیم پاسخ

  سلام خانم فراهانی عزیز
  صحبتهای شما درسته.
  پدر و مادر باید آگاه باشند به انتخابشان و هر توصیه ای را قبول نکنند.
  با آموزش و مطالعه.
  از کلاس های آموزشی شما استفاده کردیم. و محکم انتخاب فکرشده خودمان را پیش گرفتیم.
  نتیجه کارمان را به خدا سپردیم. از تلاشمان راضی هستیم.
  و همین تلاش شد روحیه ی خیلی خوبم بعد از تولد فرزند دومم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *