تاریخ امروزدی ۲۸, ۱۴۰۰

آیا تماشای تلوزیون برای کودک مناسب است؟

تماشای تلویزیون برای کودکان مفید است ؟

پزشکان معتقدند :

کودک زیر بیست ماه نباید پنج دقیقه هم به صفحه دیجیتالی مخصوصا تلویزیون خیره شود. از دو سالگی بین نیم تا یک ساعت میتوانند تلویزیون تماشا کنند. بحث محتوای برنامه نیست بلکه حرکات سریع خط و نقطه و نور در تصاویر صفحات دیجیتالی بر سلولهای مغز اثر گذاشته و اثرات آن در سنین مدرسه مشخص می‌شود.

تحقیقات در موسسه پزشکی کودکان در امریکا (ای ای پی) نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون در کودکی خطر ابتلای کودکان را به بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز در سالهای بعدی زندگی را افزایش میدهد. تحقیقات نشان میدهد این اسیب از سن ٧ سالگی قابل مشاهده است.
دکتر دیمیتری کریستاکسی با تحقیق روی ٢٠٠٠ کودک نشان داد که کودکان به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ده درصد بیشتر مبتلا به بیش فعالی شده اند.
طبق تحقیقات دکتر دیمیتری، حرکت سریع و نور و نقطه ها در صفحه دیجیتالی تلویزیون باعث تحریکات شدید و سریع مغز می شود و این تحریکات باعث صدمه به مغز کودک و عوارض بعد از آن مانند کمبود توجه کودک در کتاب خواندن و درس خواندن خواهد شد.

موسسه پزشکی کودکان توصیه می کند کودکان زیر دو سال به هیچ وجه تلویزیون تماشا نکنند.

کوذک

دکتر دیوید هیل نویسنده و متخصص کودکان در کتاب والدین مثبت با توجه به تحقیقات انجام شده تماشای تلویزیون را برای کودکان زیر دو سال زیانبار توصیف می‌کند. دکتر هیل در کتاب خود به تشریح مراحل رشد مغز کودک را در سه سال اول و تاثیر زیانبار تلویزیون توضیح می‌دهد.
مغز کودکان دید سه بعدی را با نگاه به اجسام واقعی توسعه می دهند. در حالی که تلویزیون اجسام را دو بعدی و تخت به تصویر می‌کشد.

محققان دانشگاه کورنل گزارش می‌دهند که رابطه اماری کافی بین تماشای تلویزیون در کودکان زیر سه سال و بیماری اوتیسم وجود دارد. این تحقیقات به این معنی نیست که دلیل ابتلا به اوتیسم پیدا شده است، اما تحقیقات نشان میدهد که تماشای تلویزیون میتواند باعث تحریک این بیماری در کودکی شود.

نظر پرفسور اسپاک در مورد تلویزیون و کودک و تاثیر آن در رشد تخیل و زبان دو تا سه ساله ها:

چیزی که به شدت توصیه می کنم از آن استفاده نکنید تلویزیون است . حتی با کیفیت ترین برنامه های تلویزیونی هم، تخیل کودک را محدود می سازند . چون تلویزیون همه کارها را خودش انجام می دهد و ضرورتی ندارد که کودک تلاشی بکند .

بزودی با پست‌های جدیدمان رو برو خواهید شد! ((:

منبع

یک نظر

 1. زهرا پاسخ

  یه کتاب پنج جلدی هست نوشته عباس ولدی
  به شدت به مادران توصیه میکنم بخونن به اسم من دیگر ما . در مورد تربیت فرزند هست.
  یکی از جلدهاش فقط در مورد مضرات تلویریون صحبت میکنه
  بسیار جالب بود . خداروشکر میکنم که دخترم تا دو سالگی اصلا نذاشتم تلویریون ببینه . حتی تلویزیون رو برای خودمون هم روشن نمیکردیم .
  الان خیلی خوشحال هستم از این کارم .چون تفاوت بچه ی خودم رو با بچه ی دیگران به خوبی احساس میکنم
  هم زودتر از اونا صحبت کرد الحمدلله چون خودم به جای تلویزیون همدمش شدم .
  هم حافظه اش ماشالله خیلی بهتر از دوستاش هست.
  الان هم که دو ساله و چند ماهشه نهایت روزی یه ساعت که خودمون تلویزیون روشن کنیم
  ایشون هم میبینه .

 2. زهرا پاسخ

  بجز کتاب من دیگر ما باز هم کتابهای تقریبا زیادی در مورد تربیت فرزند خوندم
  هم خارجی هم ایرانی. هیچ کدوم موافق به تماشای تلویزیون نبودن و به شدت ردش میکردن

  1. شعله فراهانی پاسخ

   ممنون از انتقال تجارب مطالعاتی خوب و مفید تان و احسنت بر شما زهرا جان🙏خدارا شاکر هستم که هم چنین مادران دانا و توانمندی در کلاس بارداری ما حضور دارند، ان شالله این بار زایمان طبیعی بعد سزارین موفقی داشته باشید💪💪 ٧۵ء٪‏ مادران بعد یکبار سزارین شانس زایمان طبیعی بدون مداخله پزشکی و تحت مراقبت کافی را دارند( منظور از مداخله بستری زود هنگام، تزریق سر فشار و فشار دادن از روی شکم و ،،،، می باشد.)

   1. زهرا پاسخ

    ممنونم پناه بر خدا .
    من سعی خودمون رو میکنم
    ان شالله که طبیعی بتونم ،
    تشکر از کلاسهای مفیدتون
    خدا اجرتون بده ان شالله.
    استفاده میکنیم از مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *